מדוע הימין מפסיד שוב ושוב?

קשה למצוא מדינה נורמלית אחת במערב, שבאחת השעות הקשות ביותר שלה, הייתה מתעסקת בכפיית גיוס לצבא על שתי אוכלוסיות שזיקתן למדינה בעייתית. הדיון סביב גיוס החרדים לצה"ל, וכפיית שירות אזרחי על הערבים, נכפה על החברה הישראלית כסדר יום מערער. הוא מבקש לערער את העיסוק בשתי השאלות המהותיות ביותר לאזרח: האחת, הקושי העצום לתרגם את הישגי הכלכלה בישראל לחברת שפע ורווחה, והאחר, ההתמודדות האינסופית עם שני מוקשים שיכולים להתפוצץ בכל רגע נתון – הסכסוך עם הפלשתינים והסוגיה האירנית.

לבנימין נתניהו יש שני יתרונות משמעותיים בשתי הסוגיות האלה. אפשר להתווכח על הישגיה החברתיים של ממשלתו, אך אם יש דבר אחד ברור, הרי זו העובדה שישראל ניצלה מהתמוטטות כלכלית נוסח יוון וספרד. ההבדל בין אבטלה גואה לבין מצב שבו אנשים מתקשים לגמור את החודש הוא לא פרוזאי. כל בנאי יודע שקשה יותר לבנות בית הרוס מאשר לתקן את יסודותיו. במרווח הזה פועלים אנשים כמו שלי יחימוביץ', למשל. ובשאלה המדינית, כבר ברור לגמרי, ששמירת הסכסוך כמצב בר-ניהול וריכוז הלחץ העולמי על אירן, הם שני הישגים שגם מתנגדיו החריפים ביותר של נתניהו יתקשו להפריכם.

אבל הבעיה הגדולה של העומד בראשות הממשלה היא חוסר היכולת להנחיל תרבות אזרחית דמוקרטית של שיח לא-מהפכני, תהליכי, שאיננה הופכת כל שאלה חברתית וכלכלית להפגנת ענק בדרישה למהפכה. זה מתחיל ונגמר בעובדה שלימין, ובעיקר הימין האזרחי שעומד על שלוש רגליים של שמרנות מדינית וכלכלית, ליברליזם אזרחי וציונות תקיפה, אין שום מוסדות המטפחים דור חדש של אנשי רוח, אקדמאים, סופרים ועיתונאים שיכולים לעמוד בפרץ. רבים טוענים שלימין יש עיתון: "ישראל היום". אך השפעתו של עיתון, גדולה ככל שתהא, אינה שקולה להעמדת אליטה-שכנגד. למשל, בישראל אין שום כתב עת לאומי-ימני, מלבד "האומה" שמוצא לאור באדיקות על-ידי ותיקי מסדר ז'בוטינסקי.

מי שמע עליו באקדמיה הישראלית? פרידריך פון האייק

מי שמע עליו באקדמיה הישראלית? פרידריך פון האייק

בארץ אין כמעט מכוני מחקר שמרניים. מרכז שלם, שעמד פעם בחזית המאבק השמרני, מקדיש עצמו לטובת הקמת קולג' למדעי הרוח שבו ילמדו קלסיקות פילוסופיות ויעסקו בסוגיות היסטוריות. ולא פחות חשוב, מול ארגוני 'הקרן החדשה' למיניהם, הימין דל בארגונים לא-ממשלתיים המציעים סדר יום אזרחי-דמוקרטי ממשי שיודע להיאבק בתופעות פסולות של ניסיון להפיל ממשלה מלמטה.

המשמעות הקונקרטית של המציאות הזו היא, שצעירים אינם חשופים לכתיבה שמרנית סדורה, למעט שניים-שלושה חריגים. באקדמיה, ממעטים ללמוד טקסטים שמרניים. מעטים יודעים מי היה אדמונד ברק, שלא לדבר על שמות כמו אירווינג קריסטול. לימין אין כתב עת נחשב כמו "תיאוריה וביקורת", אין לו מוסדות המקיימים ערבי-עיון ברמה גבוהה כמו מכון ון ליר, אין כתב עת ספרותי נוסח "מטעם" המנוח של איציק לאור, אין אפילו מכללה אחת שיכולה לתת לתלמידים קורסים ברמה גבוהה על הוגים כמו מיזס או האייק. שלא לדבר על העובדה שאפילו מורשות שחובה לציינן, כמו מורשת ז'בוטינסקי, אינן נלמדות. כמה צעירים בימין יודעים בכלל להסביר מי היה אב"א אחימאיר? או מה הייתה הייחודיות של אצ"ג? זה מזכיר לי בחור צעיר אחד שהצטרף בהתלהבות לליכוד וכרגיל החל לעשות לביתו ולחבריו, אך כשנדרש לשיר את המנון בית"ר, לא יכול היה להגיע לשורה השנייה. וזאת, בשעה שבשמאל יודעים לחנך לא רק על ברכי תורת מרכס, אלא גם להעמיק בהוגים מסדר שני, כמו גראמשי ומרקוזה.

כל עוד הימין בארץ ימשיך להתעסק באינספור יוזמות טפלות, להיאבק על הקמת מאחז בכל ג'בל פנוי, להתחרות במיכאל בן-ארי במינון השנאה כלפי המסתננים, להילחם בדפני ליף משל הייתה רוזה לוקסמבורג, להתלהם מול השמאל עם אפס ידע בכל הקשור להיסטוריה, לפילוסופיה ולכלכלה, התרבות האזרחית הדמוקרטית תתמוטט פעם אחר פעם בפני פוטש כזה או אחר. וכל עוד לשמאל הישראלי תהיה שליטה ללא מיצרים על ערוצי התרבות, הרוח, התקשורת והחברה האזרחית, לא יחול שום שינוי מהותי בחברה. אם לא יהיה מי שיידע להצדיק את הלגיטימציה של השמרנים לנתב את החברה הישראלית כראות עיניהם, הרי שבסופו של יום, גם המהפך הפוליטי יגיע. תשאלו את ניקולה סרקוזי איך הסוציאליסטים חטפו לו את הארמון האליזה בזכות המיעוט המוסלמי הגדול בצרפת, וכדאי גם לטלפן באותה הזדמנות למרין לה פן, לברר עמה איך היא סייעה לכינון ממשלת שמאל אחרי 17 שנים שבהן לא נכח סוציאליסט בלשכת נשיא הרפובליקה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Boaz Arad-Erder  ביום יולי 12, 2012 בשעה 23:55

  אכן ניצח החינוך הסוציאליסטי שהלאים כל שמץ של מחשבה חופשית. מצער שגם הליכוד הליברלי יותר אינו משחרר את שוק התקשורת והחינוך ליוזמה פרטית, הנה הצעד האחרון של הרחבת חינוך ה״חינם״ עוד מעמיק יותר את הבור המתואר מעל.

 • איתמר  ביום יולי 13, 2012 בשעה 21:21

  למזלנו הגיע האינטרנט לעולם ומתחיל תהליך איטי של שינוי. תחשוב על כל האנשים שאוהבים את לאטמה.. לא היה להם מקום עד עכשיו. הבלוג הירוק, הוא היה מקבל פינה בתוכניות טלויזיה? הדעות האלה היו לא מקובלות ואף אסורות ("אויבי השלום", "מכחישנים"). עם הזמן זה משתנה וימשיך להשתנות, הימין הופך ליותר לגיטימי ופחות מתבייש בעצמו – ולכן השמאל מעלה את הוואליום של הצעקות וההתנגדות. צריך פשוט להתעלם מהרעש מצד שמאל ולהמשיך לקדם את הרעויונות מהצד הימני של המפה.
  בעזרת העבודה של אנשים כמו בועז, הבלוגים והתנועה הליברלית.. נצליח לקדם את השינוי.

 • איתמר  ביום יולי 13, 2012 בשעה 21:32

  עוד משהו.
  תראה את השם של הבלוג שלך : "על פוליטיקה, אקטואליה ותרבות מזווית ניאו-שמרנית". אתה רואה כמה זה שונה מאתרים כמו J14 או בלוגים של שמאלנים?
  המהפכנים לא מגדירים את עצמם כאנשי שמאל, כי הם מתייגם את דעותיהם כדעות הכלל וכל דבר אחר הוא השונה.
  בחירת המילים שלך משתפת פעולה במשחק שלהם, אתה בעצם אומר: "היי, אני אתאר לכם את העולם במנקודת המבט שלי". לעומתם שאומרים :"היי, אנחנו נתאר לכם את העולם בשביל שתבינו".

  זה כמו שיש בynet כתב לעייני חרדים, והוא מדווח על חרדי שהיכה את אישתו, חרדי שנעצר ע"י המשטרה וכל דבר כזה. הוא לא מציין שפעיל שמאל רצח את אישתו.. כי החילוני הוא פשוט אדם רגיל והחרדי הוא הזו השונה. בסופו של דבר, אף אחד לא רוצה להיות במחנה של הזרים והשונים.. תמיד עדיף להיות בצד של אבירי הצדק.

 • אלעד  ביום יולי 14, 2012 בשעה 23:37

  תכלס? אתה צודק. אבל בהפוך על הפוך ובהמשך לתגובתו של איתמר: זה שהשמאל צריך מליון ואחד מקורות, גופים ומימונים בכדי לחזק את האידאולוגיה שלו רק מוכיח כמה הוא עצמו חי בצורך להסביר את עצמו כל הזמן ובימין לא צריכים אוניברסיטה בכדי להסביר שעוד ועוד מסתננים יפגעו בנו, ומחבלים שיורים טילים ומתפוצצים על אזרחים וצועקים "איטבח אל יהוד" רוצים לחסל אותנו.
  אני לא אומר חס וחלילה שלא צריך ללמד את מורשת ז'בוטינסקי! אבל אני רק מנסה למנות סיבה אחת לכוח השמאלני.

 • אסף  ביום יולי 15, 2012 בשעה 12:32

  חותם על כל מילה – יישר כוח. בתור תלמיד מדעי הרוח עם אוריינטציה ניאו-שמרנית (לא יותר ולא פחות), שקורא את הייק, ליאו שטראוס כבסיס ואנשים כמו ויקטור דיוויס הנסון וברנרד לואיס כנציגים בני-זמננו, אני בהחלט מרגיש את הבעיה שהעלית היטב. אך מה אתה מציע לעשות? כיצד אפשר לשפר את המצב?

 • נטליה  ביום אוגוסט 27, 2012 בשעה 8:17

  ישראל, המדינה הימנית-שמרנית ביותר בעולם המערבי, המדינה היחידה בעולם המערבי בה לחלק ניכר מאלו שחיים תחת חסותה אין זכויות פוליטיות, מתלוננת על רדיפה פוליטית שמאלנית. אלוהי האירוניה, הפעם הגזמת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: