הישגיו של נתניהו מצביעים על הדרך לתיקון חברתי

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 25.8.2011

בתוך בליל השיח התקשורתי סביב "הפגנת המיליון" המתוכננת למוצאי השבת הקרובה, העלימו רוב אמצעי התקשורת את אחד הנתונים המדהימים המלמדים על מצב המשק הישראלי: שיעור אבטלה של 5.5 אחוזים. בתוך שנתיים, הורידה ממשלת נתניהו את שיעור האבטלה במשק ביותר מ-2 אחוזים. נתניהו הצליח אפוא לשנות את המגמה בתחום האבטלה. מדובר בנתון היסטורי ובהישגו האישי של ראש הממשלה: הפעם האחרונה שבה נרשם נתון כזה הייתה לפני 28 שנה – בשנת 1983. את השיא מחזיקה רק שנת 1979, שבה אחוז המובטלים היה פחות מ-4 אחוזים, נתון האופייני לשנות ה-70'. ישראל מחזיקה בשיא אבטלה נמוך מבין כל מדינת ה-OECD: בראש הטבלה עומדות הונגריה (11.9 אחוז), אירלנד (14.7 אחוז) פורטוגל (11.1 אחוז) וסלובקיה (13.9 אחוז). בגרמניה שיעור האבטלה עומד על 7 אחוזים עם צמיחה איטית ביותר. לעומת זאת, בפברואר השנה דיווחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) זינק ברבעון הרביעי והאחרון של שנת 2010 באופן חסר תקדים – 7.8 אחוזים.

לדבר אל העם מעל לראשי הקונפורמיזם התקשורתי. רה"מ נתניהו

לדבר אל העם מעל לראשי הקונפורמיזם התקשורתי. רה"מ נתניהו

הנתונים האלה מאשרים את נכונות דבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שקבע בינואר 2008, עת כיהן כיושב ראש האופוזיציה, כי הוא "מאמין שאפשר להביא את הצמיחה השנה במשק ל-7-8 אחוזים". עולה אפוא השאלה כיצד זה שהממשלה המביאה את אחוזי הצמיחה הגבוהים ביותר ושיעור האבטלה הגבוה ביותר, מצטיירת בתקשורת כממשלה הכושלת בתולדות ישראל מבחינה כלכלית. איך בעיות חברתיות אמיתיות, ובהן השחיקה בכושר הקנייה וביכולת ההשתכרות של העובדים, מאפילות לחלוטין על הישגים כלכליים מצוינים כל כך? האם אין אף אחד שמודע להבדל בין בעיות חברתיות הניתנות לטיפול לבין אבטלה אשר מכניסה את כל המערכת למערבולת כאשר היא בשיאה?

ישראל זקוקה למשק תחרותי יותר, עם פחות קרטלים ומונופולים, עם יותר ייבוא והרבה יותר אפשרויות להורדת מחירים. שיעור האבטלה הנמוך והצמיחה הגבוהה לא מתבטאים בכיסו של האזרח משום שישראל סובלת מהיעדר תחרות ומסטגנציה בתחומים רבים. לכן, לא ניתן אפוא אלא לתמוה כיצד דווקא בתקופה כזו פורח ומשגשג השיח הסוציאליסטי. איך מושגים כמו "מהפכה", "הלאמה", "התערבות ממשלתית" ו"העלאת מסים" משתלטים על השיח התקשורתי.

יש דמיון רב בין התחום המדיני לבין התחום הכלכלי. התגובה השקולה, המדודה והמתונה של ממשלת נתניהו לפיגוע באילת, המאמץ המתמשך לשמור על היחסים הטובים עם מצרים והשאיפה להימנע ממלחמה אזורית אגב הידברות מתמשכת עם התורכים והמצרים, מתפרשת כחולשה. כל הישג של הממשלה מצטייר מייד ככישלון. בשיח האורווליאני הרווח בתקשורת, כל פעולה המיטיבה עם האזרח מפורשת כפגיעה בו. כך, ההשקעה האדירה של הממשלה בחינוך ובמערכת הבריאות זוכה לתגובות צוננות, כאשר אפילו הסתדרות הרופאים ומנהיגי המורים מודים שמדובר ברפורמות מצוינות. נדמה שלא משנה מה יעשו ראש הממשלה ושריו, התגובה תמיד תהא זהה: הצגת השלילי, החבאת ההישגים ודה-לגיטימציה לממשלה.

לממשלה אין שום ברירה אלא לחשל את הקואליציה הנוכחית ולהמשיך בכיוון הנוכחי: יותר רפורמות, יותר תחרות, יותר מדיניות ביטחונית שקולה ונחושה לקראת האתגרים הניצבים בפני המדינה. בסופו של דבר, כאשר תתבקש הממשלה ליתן דין וחשבון בפני הבוחר הישראלי, יהיה מי שיידע להעריך את ביצועי נתניהו ושריו. במדינה הנשלטת על-ידי כת תקשורתית סגורה המרעילה את השיח בשנאת ראש הממשלה ללא קשר להישגיו הממשיים, לנתניהו אין ברירה אלא לדבר אל העם מעל לראשי רודני הקונפורמיזם התקשורתי בארץ.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אוננות אינטלקטואלית  ביום ספטמבר 4, 2011 בשעה 14:21

  יש סיבה אחת פשוטה מדוע אחוז האבטלה בישראל כה נמוך: מכיוון שכל מי שעובד אפילו שעתיים ביום, אינו נספר כמובטל (אבל עדיין אינו מסוגל לכלכל את עצמו). ובנתון המזויף הזה נאחזת הממשלה בציפורניה, פשוט כי אין לה נתון טוב יותר להציג.

 • Markolito  ביום ספטמבר 4, 2011 בשעה 14:49

  כל הישג של הממשלה מצטייר ככישלון כי אין לה הישגים. יש רק מראית עין של הישגים. ממשלה שמנה של 38 שרים וסגניהם, זה הסימפטום של מי שדואג לעצמו, לכיסאו, ול"שותפיו הטבעיים" הרבה יותר מאשר לטובת הכלל.
  לעומד בראשה אין שום הישגים. הנתון של גובה האבטלה הוא לא מעשי ידי נתניהו. הוא לא עשה שום דבר בכיוון, והכי גרוע הוא שהנתון הזה גם לא אומר כלום משום שכוח העבודה במדינת ישראל יחסית לאוכלוסיה הוא 57% כאשר המקובל במדינות מתוקנות הוא כ 75%. כלומר כמעט מחצית מהאוכלוסייה בישראל בכלל לא משתתפת בכוח העבודה מכאן נובע שהנטל הנופל על הקופה הציבורית הוא כבד מנשוא והנטל הזה מועבר באופן אוטומטי על מעמד הביניים.
  חלק גדול מאותם חלקי אוכלוסיה שאינם עובדים ואינם פרודוקטיביים הם "שותפיו הטבעיים" של ראש הממשלה לתפיסת עולם שאבד עליה הכלח.
  הממשלה היא ממשלה מתנכרת שלא רואה ממטר מי שאינו שייך למחנה שלה. ממשלה צינית ותחמנית אז מה אתה מתפלא שעושים לה דה – לגיטימציה. ממשלה של אנשי האתמול שלא מסוגלים לתת תקווה, אבל מנצלים במיומנות אנשים נבערים למכור להם אידיאולוגיה עבשה ולזכות בקולם בקלפי.

 • אבי הרועה  ביום ספטמבר 4, 2011 בשעה 15:05

  אין פה שום הישג אלא קונייקטורה כלכלית פוליטית:
  1.ייתור עבודתם של סקטורים שלמים (חרדים) באמצעות
  פרנוסם מקצבאות ומלגות לימודים כביכול
  2.הטלת העומס הכלכלי הזה (בנוסף לעומס הנובע מן הטייקונים)
  על המעמד הבינוני העובד
  במקום שבו אחוז המועסקים ביחס לאוכלוסיה הוא הנמוך
  ביותר במערב (הפרש של עשרה אחוז לפחות),אין שום בעייה
  לשמור על אחוז אבטלה נמוך,שכולו רמייה וזיוף בלי
  שום קשר לחרדים,משום שגם מי שמוצא לעצמו שבריר משרה
  נרשם מייד כמועסק.
  אילו אולץ הסקטור החרדי לעבוד,האבטלה הייתה 15
  אחוז לפחות.

  ביבי ועושי דברו מלהטטים משקרים גם כאן.
  ההישג הזה הוא בדיחה נואשת.

  • אילון  ביום ספטמבר 4, 2011 בשעה 17:50

   אבי הרועה, טענתך היא טענה דמגוגית, שכן גם כשאחוזי האבטלה היו גבוהים יותר הערבים והחרדים לא נלקחו בחשבון, כלומר הירידה באבטלה נמדדת על אותה אוכלוסיה, כך שהירידה היא אמיתית, לפחות בקרב אלו שמעונינים לעבוד
   ואם זה כל כך קל לשמור על אחוז אבטלה נמוך, הכיצד זה לא קרה קודם לכן?

   • אבי הרועה  ביום ספטמבר 4, 2011 בשעה 21:03

    איך דמגוגית? נתוני תעסוקה בארץ ביחס לאירופה הם דמגוגיה?
    התעסוקה הנמוכה בקרב החרדים היא דמגוגיה?
    העובדה שרבים מן המובטלים נואשו מלפנות לשירות התעסוקה ולפיכך אינם נספרים היא דמגוגיה?
    אז שיהיה כמו שאתה אומר.כולם דמגוגים חוץ מביבי!

 • דרול  ביום ספטמבר 4, 2011 בשעה 19:52

  הבעיה בממשלה הזו היא אחוזי האבטלה הנמוכים מדי.
  את המושחתים מרכבת ישראל צריך לפטר
  את המושחתים מרשות הנמלים צריך לפטר
  את אוכלי החינם ממשרדי הממשלה צריך להעיף
  וגם בנפוטיזם ברשות התעופה צריך להלחם עד חורמה.
  בארץ ישנם כל כך הרבה אנשים שהיו צריכים להיות מובטלים ועובדים וזאת באמת אשמתו של ביבי.

 • thdd  ביום ספטמבר 5, 2011 בשעה 14:09

  כדי להירשם כמובטל אתה צריך להירשם בלשכת האבטלה. אתה נרשם בלשכה כשיש לך סיכוי לקבל דמי אבטלה או משרה דרכם – כשאין סיכוי שכזה, אתה לא טורח. רוב המובטלים אינם נרשמים בלשכה, בטח לא כאלו שמובטלים לאורך זמן רב במקצוע שהלשכה לא יכולה לסייע בו, ולכן אין להם מה להיעזר בשירותיה.

 • דן  ביום ספטמבר 8, 2011 בשעה 11:07

  כאילו מה אתה בדיוק מנסה לומר כאן? שהמצב פנטסטי? שישראל לא השיאנית בפערים חברתיים? שיוקר המחיה כאן לא מטורף? ששירותי הרווחה לא הצטמצמו וממשיכים להצטמצם? שהמדיה לא הפריטה את עצמה לדעת (נכסים שלך ושלי) לטייקונים שהפכו להיות המושלים בכיפה שלוקחים את הכסף שלי, שלך, של ההורים שלנו, מחברות שבשליטתם וכשהם מפסידים את הכסף אז לא קורה כלום? אתה חי בסרט עם הטיעון המופרך הזה על ירידה באבטלה וקשירת כתרים לראש הממשלה הכי גרוע והכי מסוכן שהיה בישראל מאז ומעולם. רק תקרא מה אמר עליו בוב גייטס. אם אתה היית מגיע לפגישה לא מוכן אותך היו מפטרים. תראה איך הוא מנהל את הלשכה שלו. תראה את התחלופה. זה לא עניין של ימין או שמאל. זה עניין של ניהול, של מנהיגות. האיש הוא אפס מאופס והוא צריך ללכת, ובהקדם. לא ממש יכול לחשוב על מי שיחליף אותו. מוכן לשקול את כחלון. לא רואה אף אחד באחורה, בעצמאות, בעבודה שהייתי שמח שיעשה את זה. ליברמן יביא אותנו ללאומנות סוציאליסטית. המחאה המתמשכת, לא בקצב של התקשורת, היא הדבר הכי מעורר תקווה שקרה כאן בעשורים האחרונים. רק חבל לי שהמתנחלים לא מצטרפים לזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: