לסכל את הפוטש של לבני ואדלר

באף מדינה דמוקרטית לא התחולל ניסיון הפיכה ברור ושקוף כל כך כפי שהתרחש בארבעים ושמונה השעות האחרונות: מרגע שנודע כי הליכוד והמחנה הלאומי הצליחו להשיג גוש חוסם בבחירות לכנסת, נעשה ניסיון – בגיבוי חלק ניכר מהתקשורת, לפחות בעשרים וארבע השעות הראשונות – לטעון שיתרונה של קדימה על פני הליכוד מזכה אותה בזכות הבלבדית לגבש קואליציה.
 
מלבד כמה צדיקים כמו רביב דרוקר ואמנון אברמוביץ', הספין מבית היוצר של אדלר וארד הצליח לסחוף לא מעט עיתונאים. צפיתי בח"כ סילבן שלום מהליכוד יושב באולפן הבחירות של ערוץ 10 עם היוודע התוצאות, ומנסה לשכנע את מיקי חיימוביץ' להביט על מסך הפלאזמה המחריד שהיא עמדה מולו ולשכנע אותה לעשות מתמטיקה פשוטה. זה לא הצליח לו. תחושת הייאוש אפילו חדרה למטה הליכוד שבו האמינו הפעילים כי אכן הימין הפסיד את הבחירות. עד כדי כך.
 
ביממה האחרונה ניסיון ההפיכה הזה נכשל. לקח לבנימין נתניהו שבעים ושתיים שעות לייצב את המערכת ולהבהיר שיש לו גוש חוסם. מי שראה את החיפזון שבהגעתו של נתניהו לאירוע הניצחון של הליכוד, הבין היטב שיש דרמה אמיתית באוויר. קומץ אנשי תקשורת ניסו לעשות את הבלתי-ייאמן ולגנוב את הבחירות. לכך תרם אביגדור ליברמן, שניסה לעמעם במתכוון את כוונתו להמליץ על נתניהו בפני הנשיא, שמעון פרס, וחיזק את ניסיון הפוטש הזה.
 
הדבר הברור ביותר הוא שהפוטש הזה גרם לנתניהו לזנוח את הכוונות בדבר הקמת ממשלת אחדות בשותפות קדימה והעבודה ולאמץ את הרעיון להקים ממשלה צרה. הרעיון הזה הוא צרה צרורה משום שהימין הטריטוריאלי של האיחוד הלאומי והבית היהודי, לצד הימין החדש בראשות ליברמן, ינסה לסחוט את נתניהו מכל הכיוונים. כבר יש כוונות מוצהרות בקדימה לשבת באופוזיציה ולצפות בנתניהו נלחץ, נסחט ומעונה על ידי הימין הקיצוני עד שיוותר על ראשות הממשלה לטובת ציפי לבני.
 
בשום מדינה דמוקרטית לא נעשה ניסיון פוטש מכוער כזה. מאז הפיכת הנפל המכוערת של קומץ מאובני המפלגה הקומוניסטית הסובייטית בהנהגת ינאייב נגד גורבצ'וב ב-1991, לא נראה כזה ניסיון להפיכת הסדר הקיים, בשום מדינה מערבית. קומץ של אנשים, בתמיכת האליטה הדקה של השמאל המעוגן במערכת המשפטית ובאקדמיה, ניסה לחסום את רצון הציבור שגזל מקדימה שמונה מנדטים, העבירם לליכוד וקדימה הצליחה להחזירם לעצמה באמצעות נגיסה עמוקה בבשרן של מפלגות העבודה ומרצ.
 
מי שחושב שניסיון ההפיכה הכושל הזה יסתיים בהקמת ממשלת ימין ובהליכתה של קדימה לאופוזיציה, טועה ומטעה. כתבי האישום נגד ליברמן בדרך, החקירות נגד נתניהו תיפתחנה בחודשים הקרובים ומכונת השיסוי וההסתה רק מתחילה לפעול. סביר להניח שאלמלא יקרה שינוי מהותי, יתחיל לחץ גם מצד ארה"ב בידיעה שלחץ כזה יכול להביא לפירוקה של ממשלת הליכוד. די בכך שאובמה יעשה לנתניהו את מעשה בוש לשמיר. ספק רב אם נתניהו יצליח בכלל להחזיק מעמד זמן רב בשלטון במצב כזה.
 
יש מי שמעוניין לפתוח בתהליך פוליטי שאנו יודעים איפה הוא מתחיל ואין לאף אחד מושג איפה הוא נגמר. את הדבר הזה צריך לסכל. יש במערכת המשפטית, האקדמית והתקשורתית מספיק אנשים הגונים שחולקים על נתניהו אבל לא יתנו יד להפלתו. חובה לארגן מערכה ציבורית בנושא. בדיוק כמו רביב דרוקר, שאינו חשוד באהדה לליכוד, וכמו אמנון אברמוביץ', שאיננו נמנה על שורות האיחוד הלאומי, יש גם ליברלים באקדמיה ובמערכת המשפטית שמבינים את חשיבות הדמוקרטיה.
 
חיים אורון החליט שלא להמליץ, ובצדק, על ציפי לבני. גם מפלגת העבודה לא תעשה זאת, ככל הנראה. חשוב לגייס תמיכה מקיפה, במערכת הפוליטית ומחוצה לה, על מנת להטמיע את חשיבות הדמוקרטיה. מפלגת העבודה ומרצ ניזוקו מהקמפיין של לבני ואין שום סיבה שיסייעו לה להגיע לשלטון באמצעות ניסיון הפיכה מבית היוצר של אדלר, ארד ושות'.
 
לימין ולשמאל האידיאולוגיים יש אינטרס ציבורי למעוך פוליטית את הפוטש של קדימה. יותר מליברמן וחוק האזרחות הנואל שלו, יש פה אליטה מסוימת שלא מקבלת כללי משחק דמוקרטיה וחובה להוריד אותה על ברכיה כדי לגרום לה להבין שישראל היא עדיין הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון וכך תישאר, ללא קשר לזהות ראש הממשלה ולהרכב הקואליציוני של ממשלתו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אילן  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 15:19

  לא ראיתי טנקים של קדימה סביב הכנסת.
  לא ראיתי חיילים של קדימה משתלטים על ערוצי הרדיו והטלוויזיה.
  אז איפה פה הפוטש?
  מה שכן ראיתי זה משחק פוליטי מלוכלך ושקרי. כרגיל.

 • גולדבלט משה  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 15:48

  כל הקשקשת הזאת לא צריכה להדיר שינה מעיינך. מדובר בספינים פוליטיים שאינם מיועדים לכתובת הנכונה. בנושא זה אין להם שום יתרון על הפוליטיקאים . אני כבר ראיתי תרגילים הרבה יותר נבזיים ב1990 שהסתיימו במפח נפש
  בסופו של יום המספרים מנצחים.
  אגב לו הייתי צריך במקום נתניהו להחליט עם מי להקים ממשלה הייתי אומר לו להקים אותה עם קדימה. האיחוד הלאומי זה אוסף פרימדונות שלא יסתדרו עם שום דבר ויחפשו סיבה לפרוש. ליברמן מתנדנד בגלל התיק האישי וגם כך הוא לא הוכיח עצמו כבעל ברית פוליטי יציב-

 • אהרון תמוז  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 15:57

  על מה אתה מדבר
  פוטש?
  הפיכה?
  מה יש לך?
  שוב לא לקחת את הכדורים הבוקר?

 • דוד  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 16:12

  התרגיל המסריח התבסס על ניסיון להקים *קואליציה* חלופית. לכל מי שקרא את תוצאות הבחירות היה ברור כשמש שאין לציפי לבני שום ניסיון להקים קואליציה. היה פה ניסיון לשוות מראית עין של חוסר לגיטימציה לנתניהו אפילו לגשת למלאכת הרכבת הקואליציה. דבר שכזה לא היה בישראל.

  ואגב, משה, נדבר בעוד כמה חודשים אחרי שייפתחו חקירות המשטרה נגד הימין בראשות נתניהו. אני בהחלט מתרגש מהסיפור הזה מכיוון שהסאב-טקסט שלו הוא כניעה לאסלאמו-פשיזם.

 • ארי ק  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 17:05

  מדויק כהרגלך, יקירי דויד.

  חזק ואמץ!

  מפלגת העבודה צריכה לשבת באופוזיציה ולהחליט אם היא רוצה להניף גם דגלים חברתיים.

  קדימה צריכה לשבת באופוזיציה ולראות אם למופז/שטרית/הנגבי/בראון יש גם אידיאולוגיה או משהו שמנחה אותם מעבר לכיסאות של עצמם…

 • קורא  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 18:14

  לא היה זה ביבי נתניהו שהביא את כל התרבות הזו של הספינים עם ארתור פינקלשטיין?

  עכשיו הוא נזכר להתלונן?

 • גולדבלט משה  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 18:16

  אתה צודק . כרגיל המשטרה הפרקליטות ובית המשפט הלעיון ישאפו להראות לממשלה מי באמת מחזיק ברסן השלטון

 • תל אביבי  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 18:24

  וגם אשם במשבר הכלכלי העולמי.

  וסטאלין הוא חסיד אומות העולם שהאמא תרזה המרשעת עשתה לו רצח אופי.

 • אבנר  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 18:48

  כדאי להזכיר שב-2006 ביבי הציע לעמיר פרץ להקים קואליציה משותפת ברשותו של פרץ. גוש חוסם הוא מושג גמיש מאוד והוא לא מופיע בחוק. ה"פוטש" של ליבני, כדבריך, הוא חלק מפוליטיקה פרלמנטרית.

 • י.ג.  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 18:55

  אתה מנסה לבנות לנתניהו אליבי מכיוון שדקה אחרי הוודא תוצאות הבחירות הוא נסוג מהצהרותיו לכינון ממשלת מרכז עם קדימה והעבודה.

  הספין של ליבני הוא שגרם לכך אתה טוען? אם זו האמת, אבוי לנו ראש ממשלה שהחלטותיו מונעות מספינים.

  המאבק של ליבני הוא לגיטימי מאוד כיאה למי שמייצגת את ציבור הבוחרים שלה בצורה די ממלכתית. היא הרי נוטה בכלל לרוטציה. להזכירך בבחירות הקודמות הייתה לפרץ אפשרות לכונן קואליציה עוקפת קדימה והוא גילה אחריות
  ממלכתית ולא עשה זאת.

  נקווה שנתניהו יגלה אחריות ממלכתית כפי שעשה בזמנו שמיר שחבר לפרס לממשלת אחדות בשנות השמונים. אך אני בספק גדול, הרקורד המפוקפק של נתניהו מוכיח שפיו וליבו אינם תמיד שווים.

 • אחת  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 20:42

  זה בכל זאת מוגזם.

  לדעתי לבני באמת לא הבינה שסיכוייה להקמת ממשלה כמעט אפסיים.

  ונתניהו למרבה הצער, אמנם נסוג מיד מהבטחותיו החוזרות ונשנות קודם הבחירות בדבר הקמת ממשלת אחדות.

 • יוסי  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 21:37

  הרי ברור שציפי לבני והאדלרים רואים את המתמטיקה.

  התרגיל הזה של לבני נראה יותר כספין פנימי כדי לשמור על החבילה של קדימה שלא תתפרק או שלא תהיינה עריקות וכו'.

 • דניאל  ביום פברואר 12, 2009 בשעה 23:33

  הרי נתניהו מוקף ב- 17 יועצים ואני תדמית. פינקלזטיין מייעץ לליברמן, אבל רק לבני ישר מקורשת לאדלר.
  כל מפלגה מנסה להשיג המירב מתוצאות הבחירות. לבירמן מרשה לעצמו, מפלגה שזכתה ב- 1 מנדטים למשוך את כולם, ולהחזיק את הקלפים קרוב לחזה. אבל קדימה שזכתה במירב הקולות, היא עושה "פוטש"?! כמה צביעות!!

 • עודד מ  ביום פברואר 13, 2009 בשעה 0:06

  המילה פוטש מעט מוגזמת, אבל היה פה אחד הספינים הגדולים של העשור. החלק האחרון שלו, הטענה שביבי הפסיד, היה רק המשך טבעי לחלק הראשון והמוצלח יותר שלו, שכנוע ההמונים להצביע ללבני בטענה המופרכת שיהיה בכך כדי לעצור את נתניהו.

  הבעיה היא שקדימה השתכנעה בשקרים של עצמה, ועכשיו באמת מאמינה שהיא ניצחה, ולפיכך לא יכולה להרשות לעצמה להיכנס תחת ביבי. התוצאה הסופית עלולה להיות ניצחון לסחטנות של הכהניסטים באיחוד הלאומי ושל החרדים, שביבי יזדקק להם בממשלה צרה. זה יהיה משעשע ואירוני, אם המנצחים הסופיים והאמיתיים של הספין של אדלר יהיו בימין הקיצוני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: