ציניות 09': כשהטילים נוחתים, ציפי רוקדת

שערו בנפשכם כי ביום שבו היתה ארה"ב מותקפת בטילים, היה הנשיא ברק אובמה יוצא לבילוי ערב בלוויית הרעיה מישל בחליפה צהובה נוצצת לפזז במסיבה נוצצת באחד המועדונים הגדולים של וושינגטון הבירה. תסריט כזה נראה כמעט מופרך בארה"ב. אילו היה עושה זאת אובמה, ספק רב אם היה מצליח לשמור על תפקידו. האומה האמריקאית היתה רואה בכך ביטוי עמוק של בוז לערכיה, לאזרחיה, ליסודות הרעיוניים עליהם בנויה הסולידאריות האמריקאית.
 
ספק רב אם תמונה כזאת היתה עולה בנפשם של אזרחי צרפת, בריטניה או גרמניה. בשעה שהאומה מותקפת, שום מנהיג שפוי לא היה עוטה חליפת ערב ויוצא לפזז, על אחת כמה וכמה כשמדובר במערכת בחירות לפרלמנט. יש איזושהי מוסכמה לפיה בשעת מלחמה או משבר, המנהיגים לא שוברים שיגרה ועומדים על עמדת ה-DJ במסיבה ענקית. נראה שהמוסכמה הזאת לא הצליחה להגיע לישראל.
 
פשוט נדהמתי, אי אפשר לתאר זאת בפועל אחר, כאשר שמעתי שציפי לבני יצאה לרקוד במסיבה במועדון האומן 17 בתל אביב הערב. מילא שהעולם המערבי מודאג מתוכניות הטילים, החלל והגרעין של איראן; ניחא שגרמניה סוערת נוכח המאבק שפתחה הקנצלרית, אנגלה מרקל, נוכח האנטישמיות של הוותיקן; עזבו אתכם מכך שיש מי ששובר את הראש כיצד לאחות את הקרע עם טורקיה מבלי לדחוק אותה לזרועות האסלאמו-פשיזם; הניחו לחדשות בדבר רצונו של החיזבאללה בנקמה לרגל יום השנה לחיסולו של עימאד מורנייה ימ"ש. פשוט צפו בחדשות וראו כיצד כמעט נהרגו הבוקר תינוקות וילדים בשל שיגורי הטילים של חמאס על אשקלון.

זה באמת גדול עליה. ציפי לבני. צילום: רויטרס

אף אחד לא מבקש מהגברת לבני שלא לפעול למען היבחרה לראשות הממשלה. אין איש שמבקש ממנה שלא לעשות למען הגברת כוחה המידלדל של מפלגתה בבחירות הקרבות. אולם כל אזרח שפוי היה מצפה משרת החוץ של ישראל לשבת במשרדה ולחשוב כיצד מטפלת ישראל בשלל המשברים הדיפלומטיים והביטחוניים הניצבים על סדר היום. ובדיוק משום רפיסותה המוסרית של לבני, רפיסות רעיונית, פוליטית ועקרונית, היא בוחרת שלא לעבוד עד שעת לילה מאוחרת ובאמצע השבוע לשבור את השיגרה באמצעות מסיבה פרועה אל תוך הלילה.
 
ציפי לבני אינה ראויה להיות ראש ממשלה משום שמדובר באותו זן פוליטי ממנו נבנו אנשים כאהוד אולמרט: הרצון לשרוד ולהיות בשלטון בכל מחיר גובר על כל עיקרון, על כל מחויבות פוליטית, על כל צורך בטחוני, על כל בעיה דיפלומטית, על כל עניין מדיני. מדובר באדם נטול ניסיון שמופעל כבובה על ידי פורום ציני של אנשי החווה, קבוצה של אופורטוניסטים שמשלו פה מאז ימי ההתנתקות העליזים ואיבדו את הבכורה בעקבות קריסת שרון אל מצולות אובדן ההכרה.
 
הציניות של פוליטיקאים כמו ציפי לבני היא הדבר שמניע כל כך הרבה אזרחים להצביע לליברמן. גילויי הרפיסות, אובדן הדרך, הטמטום הפוליטי, התמוטטות כל חוט שדרה מוסרי, הם מה שמביא אנשים א-פוליטיים לצד אנשי שמאל לשעבר וימין, להצביע להתגלמות החדשה של הניאו-פאשיזם. לפחות מבחינה רטורית, מצליח ליברמן לספק לכל מאוכזבי הציניות החולשת במקומותינו תחושה של בית. זו תחושה של כוח, שליטה, מקום מוכר, נוכחות של דמות סמכותית. הסיסמאות פשוטות, המדיניות ברוטאלית, הרעיונות פשטניים, האויבים מסומנים זה-כבר, פרקטיקה מדינית איננה בנמצא, השנאה לאחר היא פלקאטית והתאווה לעשות סדר גובלת במגלומניה מטורפת.
 
הציבור הישראלי איבד את אמונו בנבחריו ורבים מאלה שכבר יבואו לבחור, ואני מעריך שאחוז המצביעים לא יעלה על שישים אחוזים, יתנו את קולם בהמוניהם למי שמעוניין להיות הדוצ'ה החדש. זו טרגדיה אדירה לא רק לימין הישראלי, אשר צידקת דרכו הוכחה אחת לאחת בשנים האחרונות; מדובר בטרגדיה עצומה לציבוריות הישראלית. זו ציבוריות שמתכנסת מפני דיון, שכבר לא מאמינה באפשרות השינוי, שמייחלת לסמכות שתציל את ישראל מידי עצמה ותעשה פה סדר. זו ציבוריות של אלימות איומה כלפי אזרחי ישראל הפלשתינים, שבהתנהגותם אמנם הצליחו לשבור את מרקם האמון ששרר פה שנים רבות, אך על זכויותיהם הפוליטיות והאזרחיות יש להקפיד קלה כבחמורה.
 
את חוסר האמון הזה מנצל הניאו-פשיזם על מנת להרים ראש ומהציניות הזאת מרוויח מיעוט קטן שבעבר היה מודר, נטול השפעה ומנודה, ועתה הוא צועד אל מרכז העשייה הפוליטית. אם הסקרים יתאמתו, הבחירות הקרבות תעמודנה בסימן התפוררות הפוליטיקה הישראלית לארבעה מחנות: הימין המסורתי, המרכז, השמאל הסוציאל-דמוקרטי והימין החדש. ולצד אלה, השמאל החדש המרקד על הריסות החברה הישראלית.
 
קשה לדמיין חברה ישראלית המשוסעת מבפנים שמצליחה לעשות שינוי מהותי לטובה במצבה הביטחוני, שלא לדבר על החינוך הקורס, הכלכלה הרעועה, הבריאות הירודה, הביטחון האישי המתמוטט והפשע המשתולל ברחובות. חברה כזו עתידה ליפול לכדי מלחמת אזרחים.
 
בהרצאה שנתן לפני שנים, טען פרופסור ישעיהו ליבוביץ' כי אין הוא חושש ממלחמת אזרחים וכי אם תשאלו כל ילד אמריקאי מיהו הגיבור שלו, יאמר הלה: אברהם לינקולן, גיבור מלחמת האזרחים (בינתיים התשובה השתנתה כפי הנראה לבריטני ספירס). אם תתחולל מלחמת אזרחים בישראל, תהיה זו מלחמה של הטבעה הדדית של המחנות היריבים במים העמוקים של השנאה התרבותית, התהום הרוחנית והאיבה הפוליטית. גם אז יהיו אלה שירקדו על סיפונה של הספינה הטובעת, או סתם ייצאו לבילוי לילי של בחירות, אולם לפני שתרעד הספינה ותחל את מסעה למצולות, מן הדין שישאל כל אזרח ההולך להצביע בבחירות הקרבות במה הוא יתרום להצלתה של ישראל משכשוך במימי ביצת הפילוג הטובענית.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ס'  ביום פברואר 4, 2009 בשעה 9:37

  דברת.
  הסקרים האחרונים עשויים להניעני להצביע.

 • OPROP  ביום פברואר 4, 2009 בשעה 10:49

  מותר לליבני לעשות לביתה. היא לא תיבחר בגלל זה
  אבל הנהנתנות הזאת בסך הכל מופרזת בתקופת מיתון
  כך שאתה צודק, אם כי מעט מגזים.
  תכף המיסים יעלו לכולנו בגלל ביבי, אז חפש פחות כותרות על ליבני ויותר כותרות על ביבי
  כי הוא הולך לתקוע לנו מיסים עד שכולנו נתרושש ונחנק למוות.

  מעניין מדוע אין מספיק כותרות על ביבי בשביל שתוכלו להוציא את הקיטור עליו.

 • דרור  ביום פברואר 4, 2009 בשעה 15:46

  אם אתה מדבר על אופורטוניזם – איך אפשר שלא להזכיר את הניסיון המגוחך של ביבי לברוח מהעובדה שהוא תמך בהתנתקות, ועכשיו הוא טוען שהתננד? איך להסביר את הבריחה המפוחדת שלו מעימות טלוויזיוני בין המועמדים (בארה"ב עימותים אלו היו מצוינים, והם הבהירו טוב מאוד מה באמת חושב כל מועמד)? ואיך להסביר את הפעלולים הפסדו-פוליטיים שלו לדחוק מועמדים מהרשימה שלו, שבעיניו יבריחו לו מנדטים?

  מדובר באותה שטחיות, אותה תאבת שלטון ריקנית שמאפיינת את כל המפלגות הגדולות. אך אולי תמיכתך בדעותיו של ביבי, גורמות לך לשכוח את צדדיו הפחות נעימים.

 • דוד  ביום פברואר 4, 2009 בשעה 17:09

  בנימין נתניהו תמך באופן פורמאלי בהתנתקות מחמת איומי הפיטורים של שרון ובשל רצון להמשיך ולהיאבק' בהתנתקות עד הרגע האחרון. בהצבעה האחרונה והמכרעת הוא הצביע כנגדה.

  בישראל, מסורת הסירוב לערוך עימותים פוליטיים מתחילים באהוד ברק, ממשיכה בשרון ובאולמרט וממשיכה כעת.

  בנוסף לכל, התנהלותו ביחס לפייגלין היא ראויה בהינתן שהאדון הזה מנסה להשליט על הליכוד כת משיחית.

  כרגיל, השמאל לא מנהל שום ויכוח ענייני. הכול אישי.

 • דרור  ביום פברואר 4, 2009 בשעה 17:25

  כשאתה כותב שמאל אתה מתכוון אליי? האם הבעתי פה עמדות שמאלניות? להפך, כתבתי שכל המפלגות הגדולות פסולות באותה מידה.

  התירוצים על ביבי מאוד לא משכנעים. הוא עוד פוליטיקאי-אופורטוניסט-רודף-מנדטים, חסר כיוון וערכים ממשיים.

 • יוסי  ביום פברואר 8, 2009 בשעה 17:20

  ריקודיה של ציפי הם חלק מתעמולת הבחירות שלה, ניסיון מגוחך למדי לגייס קולות שאחרת עלולים להתבזבז על מפלגות קיקיוניות כדוגמת צב"ר או עלה ירוק. אין הבדל מהותי בין הגימיק הזה לכל גימיק אחר שפוליטיקאים אחרים נוקטים בו, למשל טיולו של אהוד ברק בפארק רעננה.

  אינני חושב שיש אדם אחד שיצביע לליברמן רק בגלל שהמועמדת מטעם קדימה תיקלטה באומן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: