ברק מציג: סוציאל-דמוקרטיה בנוסח חדש

היום הופיעה באתרי האינטרנט ידיעה שולית, לכאורה, בסאגת ההפרטה וההחרבה של מפלגת העבודה על ידי פרנסיה. המפלגה הודיעה כי ההסכמים הקיבוציים שחתמה עם עובדיה בטלים ומבוטלים, ומעתה העובדים יוחתמו על חוזים אישיים. המטרה? לצמצם את הפיצויים שיקבלו העובדים, ואת זכויותיהם בכלל, לקראת הפיטורים הצפויים בראשית חודש נובמבר.
 
אתרי האינטרנט והעיתונים היומיים השונים ביטלו בהינף קולמוס את החרבת התשתית של מפלגת העבודה. גם הביקורת של ראשי המפלגה לשעבר לא נשמעה ברמה. למעשה, אהוד ברק – שזכה בראשות המפלגה באמצעים לא-כשרים, כאשר התקשורת והפוליטיקאים התעלמו מהממצאים הקשים שפרסמו "ידיעות אחרונות" וערוץ 10 – זוכה ללגיטימציה תקשורתית ופוליטית רחבה לבצע מהלך שאילו היה מבוצע על ידי נתניהו בליכוד היה מוגדר כ"קפיטליזם חזירי". משום מה, גם נשיא המדינה החדש – המתמחה במתן חנינות שנויות במחלוקת – לא אומר דבר על החרבת המפלגה שבראשה עמד ושבראשותה ביקש לעמוד אך לפני שנתיים, בטרם פרש ל"קדימה".
 
היות התנהלות מפלגת העבודה חמורה וראויה לגינוי איננו דבר השאוב רק מהיותה מפלגה שמתיימרת להציג אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית ולהציע רפורמות חברתיות, כחלק מחברותה  באינטרנציונל בינלאומי של מפלגות סוציאליסטיות וסוציאל-דמוקרטיות. העובדה הפשוטה היא שבהתנהלותה זו, מפלגת העבודה מתנהלת כמעסיק חזירי שאיננו מתחשב בזכויות עובדיו, איננו מבקש לעשות עמם צדק לאחר שנות העסקה רבות ומנסה לשנות בחטף את תנאי העסקתם רק כדי להימנע מלשלם להם את המגיע להם על פי דין.

התנהלות זו איננה "רק" בגידה באידיאולוגיה עליה אמונה המפלגה, לא כל שכן בעקרונות אותם ביקשה לקדם לאורך שנות-דור, אלא גם הפרה ברורה של מחויבותה של מפלגת העבודה להתנהלות פוליטית תקינה ההולמת את היותה מפלגה הטוענת לכתר השלטון. מפלגה שמשחקת בעובדיה, חודשיים בלבד לפני פיטוריהם, על מנת לתקן את גרעונה הכבד, איננה מפלגה פוליטית ראויה לשלטון.
 
השאלות בדבר הצורך בקיומו של מרכז למפלגה, מנגנון משומן עתיר עובדים וצבא שכירים אשר אמון על שירות מטרותיה של המפלגה, הן חשובות כשלעצמן והתשובות שניתנות להן – בנוסח "בעידן האינטרנט והתקשורת אין בזה צורך" – לא מניחות את הדעת. אולם גם אם נניח לשאלות אלה, וגם אם נחליט שאכן מפלגה צריכה להתקיים במרחב הווירטואלי (ולזכור את גורלה של "שינוי" וגם את גורלה הצפוי של "קדימה"), הרי שאין למפלגת העבודה זכות לבקש את קולם של אזרחים בבחירות אם היא מתנהגת כמעסיק נבזה, נעדר הגינות בסיסית, שרואה לנגד עיניו נתונים כלכליים גרידא ולא אנשים שעובדים בארגון וצריכים לארגן-מחדש את חייהם לאחר שיפוטרו ממנו.
 
ואולי הפרק הזה, שאפשר שהוא האחרון בתולדות מפלגת העבודה שהכרנו, הוא בסך הכול הביטוי האולטימטיווי להתנהלותן של המפלגות הסוציאליסטיות והקומוניסטיות לאורך שנות-דור: הרטוריקה חברתית מאוד, המעש נע בין הגולאגים של סטאלין לבין המדיניות התאצ'ריסטית של בלייר ובראון.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבי  ביום אוגוסט 30, 2007 בשעה 11:23

  אני חושב שאפשר להפסיק לטעון שמפלגת העבודה היא סוציאל-דמוקרטית או שהיא בכלל שמעלית, היא סתם מפלגת מרכז-ימין, היא רחוקה שנות דור ממפלגות העבודה בנורבגיה, שבדיה, דנמרק ואפילו ממפלגות השמאל (?) הלייבור הבריטית והדמוקרטים מארה"ב. צריך לזכור שבעוד מפלגת העבודה הנוכחית דוחה וממוססת כל ניסיון להעלאה אמיתית בשכר המינימום, מפלגת הלייבור והדמוקרטים כן העלו את שכר המינימום בצורה דרסטית. אפילו הלייבור והדמוקרטים הם שמאל קיצוני לעומת מפלגת העבודה הנוכחית.

 • דג  ביום ספטמבר 1, 2007 בשעה 11:16

  הלייבור העלו אמנם את שכר המינימום בתחילת המנדט של טוני בלייר, אבל זה בערך המהלך השמאלי היחידי שהם עשו. הכהונה של הלייבור בבריטניה מאופיינת בהמשך המדיניות של תאצ'ר תחת המטריה המגוכחת של "סוציאל ליברליזם" מבית מדרשם של גידנס\בלייר, שכוללת שבירת איגודים, הפרטה ודרגולציה.
  הדמוקרטים בארה"ב באמת רחוקים ממחשבה שמאלית מזרח כמערב, והעלאת שכר המינימום האחרונה שם (הראשונה מזה עשור) ארעה תחת ממשלתו של בוש, ובלחץ של תנועות חברתיות ושל קואליציית האיגודים AFL-CIO.

  באופן כללי, מפלגת העבודה דווקא מסתדרת לא רע בקו של אחיותיה האנגלו-אמריקאיות.

 • דג  ביום ספטמבר 1, 2007 בשעה 19:54

  דוד מרחב לא היה מחסידיו של פרץ והעבודה עד לא מזמן?

 • דוד  ביום ספטמבר 1, 2007 בשעה 21:02

  עמיר פרץ אינו יו"ר המפלגה ואפשר להיות ביקורתי ביחס להנהגת המפלגה ועדיין לתמוך בה. בשונה ממפלגות "שמאל" אחרות. חד"ש, נניח.

 • דג  ביום ספטמבר 8, 2007 בשעה 23:41

  אני ביקורתי ביחס להנהגת חד"ש ועדיין תומך בה.

  מ.ש.ל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: