כישלון ההפרטה: תוכנית ויסקונסין כמשל

הערב פירסם אתר האינטרנט של עיתון "הארץ" את מה שהיה צפוי שיקרה, ופלא שעוד לא פורסם. לפי "הארץ", יחידת האכיפה במשרד התעשייה והמסחר – לצד מחלקת החקירות במוסד לביטוח הלאומי – בודקים אם החברה המפעילה את תוכנית ויסקונסין בנצרת דיווחה על עשרות אנשים שהציבה אותם לעבודה קבועה, בשעה שאלה כלל לא עבדו.
 
לפי "הארץ", "הפרשה התגלתה במסגרת בדיקה פנימית בחברת 'אגם מהל"ב' בנצרת, והובילה לחקירה של יחידת מחלקת החקירות במוסד לביטוח לאומי. הפרשה נחשפת בעיתוי רגיש, שכן בקרוב מאוד אמורות אגם מהל"ב ושלוש החברות הפרטיות האחרות המפעילות את תוכנית ויסקונסין לחתום חוזים חדשים עם המדינה להארכת התוכנית, וכעת מתנהל עמן משא ומתן בעניין".
 
תוכנית ויסקונסין, המופעלת על ידי גוף פרטי, פועלת כך שעובדי החברה והחברה מתוגמלים על חיסכון בקצבאות הבטחת הכנסה ואבטלה בכך שהם שולחים את מקבלי הקצבאות לעבוד ומונעים מהם את קבלתן, ועובדים מתוגמלים באופן ספציפי כך שעבור כל השמה הם זוכים לעמלה.
 
עדיין לא ברור אם יש בחשדות ממש, אולם גם אם לא יצליחו לאשש את החשדות הכבדים לכאורה נגד אנשי חברת אגם מהל"ב, מפעילת התוכנית, הרי שמדובר בלקח אחד נוסף של מדיניות ההפרטה שהשתוללה כאן בשנים האחרונות, כשמרכזה הפרטת השירותים החברתיים. במקום להטיל על לשכות התעסוקה את מטלת השמת העובדים, לבטל את חברות הסחר בעבדים הקרויות "חברות כוח אדם" ולתגמל עובדים לצאת לעבודה באמצעות העלאה משמעותית בשכר המינימום, הטילה המדינה על המגזר הפרטי את מטלת השמת המובטלים. וכמו כל מטלה שהמדינה משתמטת ממנה ומעבירה אותה למגזר הפרטי, גם כאן שיקולי הרווח גברו על כל שיקול עקרוני אחר.
 
והלקח הזה איננו לקח ספציפי ביחס להפרטת מחויבות המדינה לספק שירותי מציאת והצעת תעסוקה לאזרחיה. מדובר בלקח הרבה יותר כללי ורלוונטי. אחד השירותים החשובים העומדים כיום על סף הפרטה הוא שירות הכליאה. מדינת ישראל מבקשת להתנער מאחריותה לתנאיהם, לחינוכם ולעצם מאסרם של אסירים בהווה ואסירים בעתיד. בשם תנאי הכליאה הגרועים והיעדר התקציבים, מבקשת המדינה להעביר חלק מבתי המאסר לידיים פרטיות.
 
האם נזדקק לעוד כמה שנים עד שנקרא כתבה נוספת על חברות מאסר שהתחרו על כליאה מוגברת של אסירים לשם הגדלת תקציביהן, ששיחדו שוטרים, פרקליטים ושופטים כדי לקבל כמה שיותר אסירים ועל מעורבות עולם הפשע שמחליטה, יחד עם פקידים בכירים בבתי הכלא המופרטים, מי יש להכניס מאחורי סורג ובריח ומי לא?
 
הסגידה לאליל ההפרטה לא הסתיימה בתוכנית ויסקונסין "רק" במעשים הפליליים לכאורה אותם מייחסים בכתבה המדוברת ב"הארץ" לעובדי החברה בנצרת, והמשיכה גם בהתעללות ובהתאכזרות ביחס לאנשים חלשים, מבוגרים ומוגבלים שהוכרחו ליטול חלק בתוכנית מחמת השיקול הכלכלי הטהור של קבלת כספים מהמדינה.
 
אם זה יקרה גם בבתי הסוהר, התוצאה עלולה להיות הרבה יותר טראגית. אולם כאשר יושב ראש ההסתדרות משבית את המשק עבור תוספת (נוספת) לעובדי המגזר הציבורי, וכאשר שר האוצר מונה לתפקידו רק משום שהוא חבר של ראש הממשלה ועושה-דברו, מה לנו כי נצפה לשינוי אמיתי לטובה בניהולה המופקר של החברה הישראלית?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חזזית  ביום יולי 24, 2007 בשעה 20:45

  הסוציאליזם שלך, הנדיר במקומותינו, ראוי להערכה. כמה חבל שבפוסטים אחרים אתה מביע נאציונליזם, הצירוף לא יושב מי יודע מה טוב אצלנו היהודים.

 • דוד מרחב  ביום יולי 24, 2007 בשעה 20:48

  להיות פטריוט ולהיות סוציאליסט שווה להיות נציונליסט? ממתי סוציאליזם מנוגד להשקפה שתומכת בזכות העם היהודי לעצמאות לאומית ולהגדרה עצמית?

 • חזזית  ביום יולי 24, 2007 בשעה 21:06

  השניים כלל לא זהים אבל צריך לשים לב לגבול ביניהם. מה שלך מובן מאליו לא תמיד כה מובן לקוראים. מה שמבחינתך נתפס כנזיפה ברלטיביזם עשוי להיראות רע מאוד לקורא שבא מחוץ לוויכוח.

 • ד.ט  ביום יולי 24, 2007 בשעה 23:19

  אבל אם רימו או לא רימו בתוכנית ויסקונסין, אין זה מוכיח דבר. הרי בשבוע שעבר נחשפו חשדות למרמה בביטוח הלאומי, ואין בכך כדי להצדיק את הפרטת הביטוח הלאומי.

 • נתנאל  ביום יולי 24, 2007 בשעה 23:23

  מה יש לך נגד דוד מרחב?
  קצת מקנא/ה?
  למה האנטי הזה??????
  ולמה לכל הרוחות את/ה שופכים את
  מררתך על דרך הביטוי הנהדרת של מרחב?????
  מי אמר שבפוסטים אחרים של מרחב הוא מדבר
  אחרת מאשר בפוסט הזה???

 • חזזית  ביום יולי 25, 2007 בשעה 21:11

  נו טוף

 • יובל  ביום יולי 26, 2007 בשעה 16:58

  אני חולק על דרך ההסקה ממקרה ויסקונסין לכישלון דרך ההפרטה. אחד המסרים של המדינה בהפרטותיה הוא כאן נכשלנו, תמשיכו אתם מכאן.
  יש דוגמאות רבות להפרטות שהצליחו ולכאלה שכשלו. כל אחד מביא את דוגמאותיו כראות עיניו ולפי צרכיו.
  אם להיות ציניים, כמות האנשים שדווחו כעובדים בתוכנית ויסקונסין נמוכה מכמות האנשים שקיבלו את החותמת הנכספת כשזה היה תלוי בממשלה.

  עבר זמנם של הגופים הממשלתיים הגדולים. רמת הביטחון האישי של תושבים בדרום ובצפון הארץ נמוכה. לכן שוכרים התושבים חברות שמירה שייגנו על ביתם ועל רכושם (ההפרטה הסמויה של המשטרה). בתי הסוהר עמוסים לעייפה באסירים, דבר המשפיע גם על מערכת המשפט שנוטה להקל בעונשים, מתוך התחשבות בצורכי רשות בתי הסוהר (ההפרטה הסמויה של בתי הכלא).
  על מערכת החינוך אין צורך לדבר.
  המדינה מופרטת לאט לאט. אין צורך להסתיר ולהתכחש לעובדת עצם ההפרטה.

  לפיכך על המדינה להוריד מסים, כי אנו בעצם משלמים מחיר מופקע על מוצר שאנחנו לא מקבלים.
  האשמה היא במדינה, ולא בחברות הזוכות במכרזי ההפרטה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: