הפסיקה בבג"ץ: לא יום של חג

התלהבות רבה סחפה היום את הקהילה ההומו-לסבית לשמע החלטת בג"ץ להכיר בנישואיהם של חמישה זוגות בני אותו המין. "רגע היסטורי", "שינוי מהפכני", "צעד משמעותי קדימה" ו"ניצחון על אלימות החרדים נגד מצעד הגאווה", הם רק חלק מהביטויים ומהמשפטים שנשמעו היום. כצפוי, מול ברכות הקהילה מיהרו להתייצב החרדים ותומכיהם, המאיימים לאסור נישואים בין בני אותו מין באמצעות חקיקה בכנסת.
 
ברם, האמת הפשוטה היא שיום חגיגת הקהילה הגאה הוא יום תבוסתה המחפיר ביותר. לאחר שלא עמדו לה תומכים מבין חברי הכנסת (למעט אנשי סיעת מרצ וח"כ דב חנין מחד"ש) במאבקה למען מצעד גאווה בירושלים, ומשגילה הציבור אדישות מוחלטת ביחס להסתת החרדים כנגד הקהילה (הסתה אשר סופה היה להסתיים, ככל הנראה, במעשי אלימות קשים ואף ברצח), ניצבת הקהילה ההומו-לסבית מבודדת כאשר לצידה מיעוט קטן של משפטנים ליברליים.

יחידים לצד הקהילה. גלאון

 אותו מיעוט, אשר במקרה מושל בבית המשפט העליון (לאחר שהשר שטרית סיכל את ניסיונו של השר הקודם, רמון, למנוע את מינוי בייניש לנשיאה), משקף את דעתם של מעטים. מעטים מאוד מכדי שביום הזה הקהילה הגאה, אשר ניצלה בעור שיניה ממערבולת דמים בזכות התפכחות פרנסיה בירושלים, תוכל להכריז על ניצחון.
 
יום חג?
 
נכון להיום, אין בכנסת רוב להעברת חקיקה התומכת בזכויות הומוסקסואלים ולסביות, לרבות נישואים בין בני זוג מאותו המין. מספר חברי הכנסת שירימו את ידם בעד הצעות חוק אשר תבקשנה להיטיב עם מצבה של הקהילה הגאה איננו עולה על עשרה, במקרה הטוב. אף שר (לרבות שרת החינוך) לא גינה את האלימות הרצחנית כלפי הקהילה בירושלים. רוב מוחלט של חברי הכנסת לא פעל בכדי לסכל את כוונות החרדים לשפוך דמים במצעד הגאווה בבירה. ראש הממשלה עצמו בחר לנקוט עמדה נייטרלית בעניין, וסירב להוקיע את האלימות הקשה של החרדים. למעשה, מעולם לא היה מצבה של הקהילה כל כך רע: רק שישה חברי כנסת, חמישה ממרצ ואחד מחד"ש, עומדים לימינה.
 
האם יש לחגוג יום בו רוב שופטי בג"ץ מביעים תמיכה בזכותם של זוגות אשר נישאו בחו"ל להירשם כנשואים? האם יום המדגיש עד כמה הקהילה איננה נתמכת על-ידי רוב המחוקקים בפרלמנט, אלא על-ידי כמה שופטים ליברליים, הוא יום חג?
 
עם זאת, הקהילה ההומו-לסבית, הבי והטרנס איננה קורבן. כמו הקהילה הגאה בארה"ב, במשך העשור האחרון היא פרשה מהזירה הפוליטית. חברי הקהילה לא עשו דבר על מנת שבמפלגות ליברליות בהשקפתן האזרחית, בראש ובראשונה מפלגת העבודה ומרצ, יהיו נציגים המזוהים עמה. יתירה מכך, חברי הקהילה לא הצביעו בהמוניהם למפלגות אלה. כך, בבחירות האחרונות הצביעו בקהילה למפלגת ה… גמלאים, מפלגת-לווין של "קדימה" הכושלת אשר בגדה בכל הבטחה שהבטיחה לבוחריה.

קומץ שופטים ליברליים

הלקח האמריקני

כחלק מהשקפה פוסט-מודרנית על עצמאות מוחלטת של הרשות השופטת מהרשות המחוקקת, המתבטאת ביכולת הרשות השופטת להוביל סדר יום פוליטי שאיננו זוכה אפילו לתמיכה בפרלמנט, מיהרה הקהילה הגאה (בעקבות הקהילה הגאה בארצות הברית), לחמוק מהזירה הפוליטית, השוחקת, של התמודדות על מקומות בפרלמנט. היא סברה לתומה שהמשחק יוכרע בזכות הליברליזם שמאפיין את בית המשפט העליון.
 
ברם, הניסיון האמריקאי לימד כי לא לעולם חוסן והעביר את הקהילה ההומו-לסבית בארה"ב שיעור חשוב בדמוקרטיה: ברוב מדינות ארה"ב, הצביעו פרלמנטים ואף הבוחרים עצמם בעד איסור נישואים בין בני זוג מאותו המין. המהפך הדמוקרטי בסנאט ובבית הנבחרים איפשר לקהילה לנשום לרווחה משסוכלו כוונות הנשיא ג'ורג' בוש להעביר תיקון פדרלי לחוקה בעניין נישואים חד-מיניים על-ידי הגדרת נישואים כאיחוד בין גבר לאישה. אולם הנזק המרכזי כבר נגרם, וברוב מדינות ארה"ב אין אפשרות להשיא זוג מאותו המין.
 
אין סיבה לנקוט בגישה שאננה ולחשוב כי פסיקת בג"ץ היא המילה האחרונה. אין להמעיט בערכה של ההערכה לפיה שינוי היחסים בכנסת, עם עלייתו הצפויה של הליכוד בבחירות הבאות, קריסת "קדימה" ומפלגת העבודה ועליית כוחן של מפלגות הימין בראשות ליברמן והחרדים, עלול להביא את הפרלמנט הישראלי לאסור נישואים חד-מיניים באמצעות חוק. נתניהו נמצא ביחסים מעולים עם האוונגליסטים בארה"ב ונחשב למועמד מועדף לראשות הממשלה מבחינת ממשל בוש. הוא מחזיק בדוקטרינה ניאו-שמרנית מובהקת, וגם הכוכבים החדשים בשמי הפוליטיקה הישראלית – ליברמן וגאידמק – אינם אבירי הליברליזם, בלשון המעטה.
 
כמו אותו שר ביטחון…
 
החלטת בג"ץ היא הישג, אולם יש לבחון אותה בפריזמה הנכון, דהיינו במסגרת ניתוח המצב הכללי בו קהילה שלמה מבודדת, אינה נתמכת על-ידי רוב חברי הכנסת ודמה מופקר אל מול ההסתה החרדית.

הישגו של פרץ כמשל

אלו הטוענים לניצחון אינם אלא מאחזי עיניים, להטוטנים פוליטיים, קוסמים לרגע המבקשים להציג מחזה של ניצחון ממשי. כמו מארגני מצעד הגאווה בירושלים, הם מבקשים לטעון שהפסיקה של בג"ץ היא "רגע היסטורי", בדיוק כמו הטענה שההתכנסות המבוהלת של כמה אלפים מבנות ובני הקהילה ותומכיהם באצטדיון גבעת רם היה "הישג".

מי שאיננו רואה כי הסכנה אורבת לפתחנו, וזועק זעקות ניצחון והתלהבות אל מול השבר החברתי והפוליטי בו מצויה ישראל עם התמוטטות המרכז הליברלי והסוציאל-דמוקרטי, הוא לא פחות שרלטן מאשר אלו שהכריזו כי התכנסות הגאווה בירושלים היא "הישג". ממש כמו אותו שר ביטחון המצהיר כי תרומתו למלחמה היתה מכרעת, וכלל איננו תופש כי הפסיד יחד עם צבאו במערכה הגדולה והמבישה ההיא.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • כרמל  ביום נובמבר 21, 2006 בשעה 18:03

  בכלום ובשום צורה והם אפילו הדגישו זאת בפסק הדין. הם פשוט מבטאים את יחסם למרשם האוכלוסין כסוג של תיעוד בלבד והם פסקו שלצרכי תיעוד אם אתה מחשיב את עצמך כנשוי אז ככה ירשמו את זה. אין פה שום ממד של הכרה.

 • דוד מרחב  ביום נובמבר 21, 2006 בשעה 18:31

  בשורה התחתונה, זו הכרה.

 • גידי  ביום נובמבר 21, 2006 בשעה 23:23

  מתוך קריאה של טוריך העוסקים בזכויות הקהילה, נראה כי לבד מהצמדת הכינוי הנפשע פוסטמודרניסט לכל ניסיון לפעול למען השגת שיוויון זכויות לקהילה (בין אם בזירה הציבורית כפי שהיה במצעד הגאווה או בין אם בזירה המשפטית כפי שהיה בעתירה הנ"ל לבג"צ), אינך מציע ולו הצעה קונקרטית אחת לדרך שלפי דעתך תיטיב עם הקהילה ותחתור בצורה היעילה לעבר שיוויון זכויות. לדעתי, דווקא הקנטרנות המאפיינת את כל טוריך שרוב רובם מלאים בבליל של ביקורת ארסית ופסיאודו-אינטלקטואלית על הקהילה ופרנסיה, היא זו שמלבה את המאבקים הפנימיים בתוך הקהילה המונעים את איחוד השורות למען המטרה המשותפת של מאבק למען שיוויון זכויות.

 • איתי אשר  ביום נובמבר 21, 2006 בשעה 23:25

  המראה שאתה מצייר הוא רק דוגמה אחת לקהילה שחבריה עסוקים בהשגת שוויון לעצמם (וכמובן בהתמודדות אישית ומשפחתית יומיומית) מבלי יכולת ורצון לחשוב על שיתוף במאבק כולל יותר
  (שיצריך כמובן פשרות ומציאת שפה משותפת).
  כך הגאים צועדים (או עומדים באצטדיון) לבד,
  האתיופים לבד, הערבים לבד, …

  מישהו למעלה מעוניין בהפרד ומשול הזה ומרויח ממנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: