לאסור את מצעד הגאווה בירושלים

קראתי בזעזוע את הידיעה שפרסם העיתונאי טל איתן באתר GoGay על תרחישי האימה שמכינים עסקני "הבית הפתוח" במידה שאיומי החרדים והמוסלמים הקנאים יתממשו, והמצעד יסתיים בשפיכות דמים חמורה.
 
המזעזע איננו תרחיש הזוועה האפשרי למצעד שקבוצות פונדמנטליסטיות וימניות מאיימות לפגוע בצועדיו. הזעזוע הוא מהשיקול הקר של "הבית הפתוח", ארגון ירושלמי לא גדול במיוחד, בעל מנגנון משומן, עם משרד יחסי ציבור פעיל, המחזיק בעלי תפקידים בשכר ושברשותו תקציב לא קטן. בכדי להצדיק את קיומו – וכתוצאה מכך גם את הכספים המועברים אליו – מוכנים אנשי הארגון הזה לשפוך את דמם של הומואים ולסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים, כאשר העיקר הוא לצעוד ברחובות ירושלים ולעורר מהומת אלוהים.
 
***
 
כאשר שימשתי בתפקיד עורך ערוץ הגאווה ב-nrg מעריב, ופרסמתי לא מעט ידיעות על המצעד וההתארגנות כנגדו, שוחחתי – שלא לציטוט – עם אנשים בקהילה, מערכת הפוליטית ובמשטרה. אף אחד לא באמת הבין מדוע יש לערוך מצעד דווקא בירושלים, בה המצב הביטחוני הוא איום ונורא, כאשר אלפי קנאים מוכנים להרוג ולהיהרג על מנת לחסום את המצעד הזה. לכולם היה ברור שקיום המצעד הוא גחמה מטופשת של קומץ עסקנים קיצוניים שאינם מייצגים אף אחד חוץ מאשר את עצמם.
 
בשם קיצוניות פוליטית שאיננה נופלת מזו של החרדים וקנאי האיסלאם, קומץ סהרורי של עסקנים מוכן לשפוך את דמם של צועדים בירושלים, אשר יגיעו לאירוע מתוך הזדהות עם ערכים ליברליים ונאורים אותם משקף עצם הרעיון של מצעד הגאווה. כך, GoGay מפרסם כי "במקרה של מוות במהלך המצעד, יערוך הבית הפתוח כינוס שיימשך בשישי ושבת, יקים מערך זיכרון וידאג לפרסום מודעות אבל ופרסום מועד ההלוויה. במהלך המצעד יוחלט האם להמשיכו או לפזר את הנוכחים, לפי התנאים במקום. הוחלט להפסיק לחלוטין את המוזיקה במצעד, ולהפוך את ההפנינג לאירוע זיכרון בו יושמעו נאומים ושירים שקטים".

התסריט: מוות במצעד

עוד מפורסם ב-GoGay כי "תרחיש נוסף נוגע למקרה של פציעה קשה של אחד המשתתפים או יותר. ההחלטה בנוגע להמשך המצעד תתקיים לפי הקהל וההחלטות שיתקבלו בשטח. הוחלט להפסיק את המוזיקה במצעד, למקד את ההפנינג בנאומים ובשירים שקטים, והגברת האבטחה של המשטרה. המופיעים תודרכו לאחל החלמה, ולפרסם את שעות הביקור בבתי החולים. גם במקרה כזה יתקיים בבית הפתוח כינוס שיימשך בסוף השבוע שלאחר המצעד".
 
אין כל ספק כי זכותה של הקהילה לצעוד בכל מקום שתחפוץ. לנו, הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים, שמורה הזכות להפגין בעד חירותנו לאהוב ולהיאבק למען שוויון זכויות המגיע לנו כאזרחי ישראל. מצעדי גאווה מתקיימים במרבית מדינות המערב, ובמדינות החשוכות המקיפות אותנו פועלים במחתרת ארגוני להט"ב על מנת לארגן את הקהילה כנגד תוקפנות אלימה, מעשי רצח המגובים על-ידי השלטונות והתעללות מצד משפחות שאינן רוצות להכיר בזכות בניהן ובנותיהן לחיות לפי רצונם ונטייתם.
 
יחד עם זאת, לא די בכך שהצדק יהיה עמנו. הצדק כאידיאה פואטית הוא מושא נהדר למחקרים פילוסופיים, אך לעיתים יש לנהוג בחכמה ולהשכיל להאזין גם לקול התבונה הפשוטה. והדבר אותו מבינים הן אנשי "הבית הפתוח", הן קציני המשטרה והן כל אנשי המערכת הפוליטית הוא שמצעד גאווה בירושלים עלול להסתיים במותם של צועדים ובפציעתם של רבים מאוד. והסבירות לכך איננה נמוכה, בלשון המעטה.
 
***
 
למרבה הצער, מצעד הגאווה בירושלים לא רק שלא זכה לתמיכת פוליטיקאים מהשמאל והמרכז, אלא שהפך לשק חבטות של קבוצות קנאיות וחשוכות שמתאחדות סביב השנאה לשונה ולאחר. השאלה מדוע מצעד הגאווה הפך לאירוע מבודד כל כך היא עניין שיש להפוך בו שוב ושוב, ויש לא מעט גורמים שצריכים לתת את הדין על ניהול כושל של אירועי הגאווה 2006, בכלל זה "הבית הפתוח" ואגודת ההומואים והלסביות, שלא שעו לאזהרות ולא השכילו להודיע בזמן כי לעת הזאת, מוטב שהמצעד יתקיים ברחובותיה הבטוחים של תל אביב ולא בין חומותיה של ירושלים.
 
הנושא המרכזי עתה הוא לא דיון בעבר אלא יכולת להביט לעתיד הקרוב ולשאול שאלה פשוטה: האם מצעד הגאווה יסייע לקדם את הנושאים אשר אותו הוא מבקש לקדם, או שמא יסייע לאנשי יחסי ציבור, סמי-פוליטיקאים ועסקנים משני הקצוות – הקהילה ומתנגדיה – כאשר את גלגלי העקשנות לקיים את המצעד משמן דמם של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים.
 
האם אנחנו מוכנים לתת יד לאירוע חסר אחריות אשר מתכנניו כבר כותבים עתה תסריטים אפשריים ובמרכזם רצח צועדים מהקהילה? האם שפיכות הדמים הצפויה ראויה להתממש אך ורק משום שארגון קיקיוני וחסר אחריות מעוניין להוכיח את זקיפות קומתו מול הפנאטים הדתיים? מה נרוויח מזה מלבד מותם של חפים מפשע, כאשר בחודשים האחרונים כל כך הרבה ישראלים שילמו בחייהם עבור מלחמת אין-הברירה בלבנון?
 
הדבר היחיד הראוי לעשות עתה הוא לפנות למשטרת מחוז ירושלים ולבג"ץ בתביעה לאסור את קיום מצעד הגאווה בירושלים. את הפנייה הזו יש לערוך מתוך הקהילה כאשר המניע הוא הסבירות הרבה למותם של חפים מפשע. עלינו לחשוב כבר עתה מהי הדרך הטובה ביותר לשלול מ"הבית הפתוח" את היכולת לקדם את האירוע המיותר הזה.
 
תסריטי הדמים שאנשי הארגון הזה מציירים במוחם הקודח מחייבים, בשלב מתקדם יותר, פנייה לרשם העמותות על מנת לבדוק האם ארגון אשר מתכנן לקיים אירוע מתוך סבירות גבוהה לקיום שפיכות דמים הוא ארגון אשר יש לאפשר את קיומו. לא פחות.
 
הזמן הולך ודוחק בנו ואם אין ברצוננו לראות את דמם של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים נשפך ברחובות ירושלים, עלינו לפעול במהרה על מנת לבטל את המצעד, מהר ככל האפשר. זה בנפשנו, זה בחיינו, זה בדמנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יהויכין  ביום אוקטובר 27, 2006 בשעה 21:05

  גם נמנע מאנשים לצעוד בכלל בשבת, אלא אם הם הולכים לבית הכנסת.
  לא! יש לי רעיון יותר טוב, אפשר לבנות מדרגות נעות מפתח כל בית לבית הכנסת הקרוב, כך נבטיח שיגיעו לבית הכנסת.
  ובגלל שחרדים גם זורקים אבנים, מאיימים ופוגעים בבעלי חנויות שמוכרות מזון לא כשר, וזורקים אבנים על מכוניות שנוסעות בשכונות מעורבות, אז באמת כדאי שנאסור גם על זה. קומץ עסקנים נהנתנים שרוצים לסע לאכול שרימפס בשבת. חוצפה. ועוד יש להם חוצפה ללמד אבולוציה רחמנא ליצלן! ולתרום גופות למדע! ואברים להשתלה! צריך לאסור גם את זה, ולא להכנע לגחמות של מלומדים במגדל השן המנותקים מרחשי העם.

 • איריס  ביום אוקטובר 27, 2006 בשעה 22:06

  שהוא יצר חזית משותפת מעניינת מאד בין המתנחלים ובין החמאס, כולם נגד הגייז. בתור סטרייטית לא מרגישה מוצדק להביע דעה בעניין שהוא בהחלטת הנוגעים בדבר. שמענו את שתי הדעות, הציבור הכללי צריך לתמוך בכל החלטה שתתקבל על ידי הקהילה המפגינה.
  אי אפשר וגם לא רצוי לאסור מראש הפגנה כי יש איומים נגד המפגינים, אבל המשתתפים והמארגנים, כדאי שיקחו בחשבון את התוצאות וייערכו בהתאם לכל צרה. משיחה מקרית עם מתנגד דתי חריף להפגנה הבנתי שהם מרגישים שזה קריטי, למרות שלא הבנתי ממנו את ההגיון של הנימוק, לדעתו זה השורש לכל הבעיות בעולם. לדעתו גם יש הפעלה של לחץ על נערים להפוך להומוסקסואלים נגד רצונם האמיתי או משהו כזה, והם קורבנות של מעין אונס. לשאלתי, מדוע אם כן לתקוף את הקורבנות, לא היתה לו תשובה . לחינגה הזו מצטרפים גם קיצונים נוצרים אוונגליסטים הסבורים שהקיום של הומוסקסואליות בישראל יביא לחורבן מוצדק של המדינה, ושלא נבוא בטענות, כי הם הזהירו
  בקיצור, אבק שריפה כלשהו מריח באויר אם לא השנה אז בשנה הבאה.

 • אמיתי  ביום אוקטובר 27, 2006 בשעה 22:34

  עם כל הפתיחות והאמפטיה לא מתאימה לירושלים
  ולסגנון השמרני והדתי שלה.
  ואין ספק שאנשים מסתכנים במצעד הזה.
  התהלוכה הזאת פרובוקטיבית דווקא משום שמיניות האדם בפרט וככלל היא עניין אישי שלא צריך לצעוק אותו בראש חוצות.
  היום, להבדיל ממשטרים חשוכים בתקופות קודמות אף אחד לא נכנס לחיים של אף הומוסקסואל באף בית , רחוב, שכונה .
  ההומוסקסואלים לא נרדפים אלא חיים את חייהם
  לכן, ודווקא על הרקע הזה, מאוד תמוהה ההחלטה של התהלוכה השנתית הזאת שיוצרת בדיוק את ההפך ממה שהיא מקווה ליצור – וזה האנטי.
  תהלוכה סתם פרובוקטיבית, שלא עושה טוב לאף אחד
  ולא רק פוגעת בחרדים, בהומוסקסואלים ובציבור הרחב, היא פוגעת בנושא הכי חשוב שהתהלוכה הזאת מחמיצה —-מפספסת—– והורסת —–
  את כבוד האדם לגופו ולטעמו.
  ההתנגשויות שיווצרו לא יעזרו לא להומוסקסואלים ולא לחרדים ולא לציבור הרחב.
  הגיע הזמן לומר בקול רם – שכל אחד יבחר את מה שמתאים לו בנושא המיני בשקט ומאחורי הדלת של הבית הפרטי שלו.

 • טל  ביום אוקטובר 27, 2006 בשעה 23:11

  אני רוצה לאהוב בחופשיות. לא רוצה לכלוא את האהבה שלי, את התשוקות שלי, מאחורי סוגר ובריח.

  במשך שנים האנושות הסתירה כל סימן של אהבה ותשוקה, שסומנו כ"חולשה", או כ"זולות" ו"לא מוסריות".

  והרי מה נפלא יותר מאהבה? מתשוקה? מכמיהה של גוף אל גוף, מנפש אל נפש? מדוע עלינו להסתיר זאת, להסתגף בביתנו ולהסתתר בארונות וירטואליים כאלה ואחרים?

  מה לו לאדם מלבד החופש לאהוב?

 • אמיתי  ביום אוקטובר 27, 2006 בשעה 23:26

  איך שבא לך, וכמה שבא לך
  אבל למה אתה צריך לצעוק את הנטייה שלך
  בירושלים בתהלוכה הזויה ומטורפת???????????????????????????????
  ואיך זה קשור לאהבה ריבונו של עולם????????
  מי הפריע לך לאהוב???????
  את מי מעניין במי אתה מאוהב או לא???????
  זכותך לאהוב , זכותי לאהוב, זכותנו לאהוב כמה שאפשר ועדיף לאהוב מאשר לשנוא
  אבל למה בתהלוכה של ליצנים???????
  ומה הקשר בין אהבה שפויה ונורמלית לבין המצעד הזה??????????

  תאר לך שכל קבוצה תעשה מצעד איך זה יראה
  ההטרוסקסואלים יצאו למצעד
  החד הוריים יצאו למצעד
  הרווקים יצאו למצעד
  הבודדים יצאו למצעד
  הגרושים יצאו למצעד
  והמאוהבים יצאו למצעד
  את מי זה מעניין????????????????

  ומה הקשר לתחת שלך?????
  למה לחפש את הפרובוקציה בכוח????

 • אביעד ק  ביום אוקטובר 28, 2006 בשעה 0:08

  התחלתי לכתוב תגובה והיא התארכה והתארכה עד שהגיעה לאורך של רשומה קצרה. אז הנה הקישור:

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=826388

  (ולמי שמתעצל – בגדול, אני לא מסכים עם אף אחוז מהרשומה של דוד, אבל היי, זה הקסם של האינטרנט)

 • שחר  ביום אוקטובר 28, 2006 בשעה 10:09

  חיי שפמי!
  האם ריב ומדון הוא בין אנשי הבית הפתוח בירושלים לכמה מאנשי הקהילה התלאביבית?

  מוזר הוא הדבר, שהטיעונים נגד קיום המצעד מסתכמים בעיקר ב"הבית הפתוח הם קיצוניים קקות שמשחקים בחיי אדם" אם לא הייתי יודע יותר טוב הייתי אומר שזוהי מחלה של אנשים המעורבים במפלגה שלא יכולה להסיר עכוזה מעורות של צבאים.

 • בלעם  ביום אוקטובר 28, 2006 בשעה 19:05

  לדעתי, אתה לא מבין את המטרות של המצעד ולמה ההולכים חושבים שהוא נחוץ. לזכותך ייאמר, שמארגני המצעד עשו כל שביכולתם כדי שתפספס את מטרותיו.

  בגדול:
  1. אם לירושלים יש אופי כזה, היא לא מתאימה להיות בירת ישראל.
  2. בוודאי שנכנסים לחיים של הומוסקסואלים ולסביות. תקצר היריעה מלפרט. כתרגיל: נסה לתת נשיקה לגבר בשכונות שונות בארץ שאינן בתל אביב. נסה, בעוד כמה חודשים, להפריש פנסיה שתועבר לבן זוגך במקרה מוות שלך.

 • ליאת  ביום אוקטובר 29, 2006 בשעה 20:59

  מה קורה לכם? אני לא מבינה,
  זה ברור שחופש הביטוי חייב להישמר וזכותה של הקהילה למצעד ברורה לחלוטין

  אך הצורה הזו שבה מייד 'הבית' הופך מוות של אדם על לא עוול בכפו ליום זיכרון ולגיבור קהילתי כדי שאח"כ יהיה אפשר להשתמש בזה כל הזמן ולזכור ולא לשכוח ולהנציח את השנאה ההדדית והפחד .
  בעיניי זה פשוט חולני!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • אמיתי  ביום נובמבר 3, 2006 בשעה 0:51

  אני מקווה ששמך לא בא בהפוך על הפוך
  כי איך שיהיה הפוך הוא מחטיא בכל מקרה את מטרתו
  ולא, ממש לא, המילה האחרונה לא שמורה לך
  אלא לאנשים רבים מאוד שחושבים שכל אחד יאהב וימשך למי שבא לו, כל זמן שהדבר לא מפריע למהלך התקין של החיים הציבוריים.
  ולא,אל תתפוש אותי לא נכון, אם זוג גברים יתנשק בתל אביב הוא לא יפריע כפי שהוא כן יפריע אם יעשה זאת ברחובות ירושלים.
  ונכון, יש בעיה עם הפתיחות החברתית, אבל מעצבי דעת הקהל מטעם ההומואים והלסביות חוטאים למטרה הזאת בדיוק.
  במקום לקרב את הציבור אליהם הם מרחיקים אותו
  כי הם מחפשים פרובוקציות בכוח, ולכן כתבתי למעלה על התחת של איתן כעל עניין שאינני מעניין אף אחד, גם לא את החרדים.
  אם אתה רוצה שיכבדו אותך תכבד אנשים אחרים
  וכל שאמרתי הוא- את האהבות שלך תעשה מאחורי הדלת בצנעה ובצורה שתכבד אותך ואת הסובבים אותך.ואכן, הנושא הזה קשה ומטריד את החרדים
  משום שהם מאמינים שזו טומאה להמשך אל בן אותו המין, ובדיוק משום כך, ומשום שההומואים והלסביות רוצים שיכבדו אותם ואת טעמם אל להם לפגוע באנשים אחרים וברגשותיהם.
  מקווה שזה ברור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: