ליברמן בפנים – "העבודה" בחוץ?

 

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי "בכירים בקדימה העריכו, כי אולמרט מעוניין להגיע למושב החורף של הכנסת כשבידיו כמה אופציות קואליציוניות ותוכן שלטוני חדש, לאחר הורדת ההתכנסות מסדר היום ולאור תוצאות המלחמה. אולמרט מקרב את ליברמן גם לקראת דיוני התקציב והבעיות הצפויות עם מורדי העבודה, וייתכן גם עם מורדים בקדימה".

 

"מקורבי ליברמן אמרו הדגישו אתמול, כי הוא אינו שולל כניסה לממשלה ובלבד שיתקיימו כל חמשת התנאים שהציב: שינוי שיטת הממשל; התנגדות למהלכים מדיניים חד צדדיים; עצירת פינוי המאחזים; קידום ברית הזוגיות, והקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת מלחמת לבנון השנייה. לדברי המקורבים, לאחר שההתכנסות ירדה מעל הפרק, ומכיוון שאולמרט מוכן לשתף פעולה בשינוי שיטת הממשל, גדלים הסיכויים לצירוף ישראל ביתנו לקואליציה".

 

דורש דרישות. ליברמן

 במפלגת העבודה לא הגיבו על התחממות היחסים עם ליברמן במתקפה על "קדימה" ואולמרט. בראיון לגל"צ הבוקר אמר השר שלום שמחון (העבודה) כי אין מניעה שמפלגת העבודה תשב בממשלה יחד עם ישראל ביתנו. לדבריו, "בסוגיות חברתיות וכלכליות יש הרבה מהמשותף בין ישראל ביתנו למפלגת העבודה, ושתי המפלגות מייצגות אוכלוסייה דומה". הוא הוסיף כי "בעת הדיונים על הצטרפות לקואליציה לא הצהירו במפלגת העבודה כי יימנעו מלשבת באותה קואליציה עם ישראל ביתנו", והבהיר כי "אפשר בהחלט לשתף עם ליברמן פעולה… כאשר אתה מצטרף לקואליציה אתה מוותר על חלק מהעקרונות שלך".

 

***

 

הניסיון של "קדימה" לצרף את ליברמן לממשלה עלול לעלות ביוקר לא רק לחברה הישראלית, אלא גם ל"קדימה" עצמה. המתווה הרעיוני של "ישראל ביתנו" הוא פשיסטי למהדרין: משטר אוטוריטרי, העלאת "בעיית הדמוגרפיה", התנגדות לכל מהלך מדיני עם הפלסטינים וחיסול כל אפשרות להתקדמות בנתיב המדיני. קשה לראות כיצד יצלח מהלך שכזה, המבקש להציל את "קדימה" מהתמוטטותה בבחירות הקרבות, אולם קשה לא פחות לראות כיצד מפלגת העבודה תוכל להשלים עם ליברמן כשותף בממשלה.

 

תגובתה של ח"כ שלי יחימוביץ' לרעיון צירוף ליברמן לממשלה היא מבורכת, אולם נדמה כי לא קולה הברור, הידוע והמוכר של יחימוביץ' הוא זה שמפתיע, אלא דווקא שתיקת רוב-רובם של חבריה לסיעה. העובדה שרוב חברי הכנסת של מפלגת העבודה לא ציינו בבירור כי עבורם ליברמן הוא קו אדום, היא המדאיגה. ולא זה בלבד שעולה דאגה רבה מאי-התייצבותם החד-משמעית של חברי הכנסת של "העבודה" נגד המהלך, אלא שנראה כי "העבודה" הולכת ומאבדת את דרכה.

 

***

 

כפי שכבר ציינתי במאמרי מאתמול, הקואליציה הנוכחית חיונית להתמודד עם הסכנה של עליית ממשל ניאו-שמרני בראשות ביבי נתניהו ובהשתתפות הפשיזם אותו מייצג ליברמן. לזוג ביבי וליברמן, אשר יחסיהם אינם מן הטובים בתקופה האחרונה, יש השקפה ניאו-קונסרבטיבית סדורה לגבי ניהול החברה הישראלית: הפרטת שירותים – לרבות חברתיים (חינוך, בתי סוהר, בתי חולים ועוד), חיזוק השלטון המרכזי וביטול האוטונומיה של השלטון המקומי, דחיקת זכויות אדם ואזרח מסדר היום הציבורי, חיסול הזכויות החברתיות והשאיפה לקדמן (בדמות חוק פנסיה לכל, חינוך חינם באוניברסיטאות, העלאת המס על ההון והורדת המיסוי על עבודה, העלאת שכר המינימום), פגיעה מהותית במעמד בית המשפט העליון ועוד.

 

"ישראל ביתנו" בממשלה היא הוצאת מפלגת העבודה ממנה. אין שום דבר שיכול לחבר בין סוציאל-דמוקרטים לבין פשיסטים, וסוציאל-דמוקרטים נאבקים בפשיזם ולא חוברים לו. במידה שתישאר מפלגת העבודה בממשלה, היא תאבד לא רק מחיוניותה כחלופה אלא גם את הצידוק לקיומה ולתמיכה בה כמפלגה סוציאל-דמוקרטית אמיתית.

 

אם תסכים מפלגת העבודה לישיבה משותפת עם "ישראל ביתנו" בממשלה, לא יהיה מנוס מפילוג מפלגת העבודה והקמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית רחבה, חדשה, על יסוד השמאל ב"עבודה" יחד עם מרצ, עליה כבר מאיימת סכנת פילוג בדמות פרישת אנשי "הקיבוץ הארצי" ומפ"ם לשעבר בראשות ח"כ אבשלום (אבו) וילן, המזוהה עם רה"מ לשעבר, אהוד ברק.

 

במידה שתקום ממשלה אנטי-חברתית, לא יהיה מנוס כלשהו מלבדוק פעם נוספת את מערכת היחסים של סוציאל-דמוקרטים עם מפלגת העבודה והעומד בראשה, עמיר פרץ.

לבדוק את היחסים. פרץ

 

אם חפצת חיים "העבודה", עליה להבהיר לאולמרט והספינולוגים סביבו כי צירוף "ישראל ביתנו" יביא לפרישת המפלגה מהקואליציה ולהקמת אופוזיציה חברתית לוחמת בראשות "העבודה" ועמיר פרץ.

 

תהיה זו אפשרות נוספת עבור המפלגה לחדד את ההבדלים בינה לבין "קדימה", לגבש את שורותיה על סמך סדר יום חברתי ולחזק את מנהיגותו של עמיר פרץ כיושב הראש, יחד עם חשבון נפש אמיתי ורציני על התנהלות המפלגה בחודשים שחלפו מאז הקמת הקואליציה עם "קדימה".

 

יזכרו כל חסידי השילוש הבלתי-קדוש הזה כי ממשלת אולמרט-פרץ-ליברמן תסלול, בסופו של דבר, את הדרך להקמת ממשלת נתניהו-גאידמק חזקה, אליה יצטרף ליברמן כשותף בכיר.

 

אז, "העבודה" ו"קדימה" תיראנה בדיוק בדמותו של האדם אשר יזם את המפץ הגדול בפוליטיקה הישראלית, ושרוע עתה על מיטת בית חולים, ללא הכרה, מחובר למכשירים המאריכים את חייו.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי  ביום אוקטובר 8, 2006 בשעה 11:13

  אתר "עבודה שחורה" מבקש ממך ומקוראיך מצביעי העבודה לשלוח מכתבים לשרים נדבקי הכיסאות ברוח פוסט זה.

 • מיכל  ביום אוקטובר 8, 2006 בשעה 17:40

  אכן, מלבד הקול של יחימוביץ ופינס, לא נשמעו קולות ברורים ונחרצים נגד רעיון העיוועים הזה, נאה שרוב הח"כים מהעבודה מוכנים להשלים איתו.

 • איתי  ביום אוקטובר 8, 2006 בשעה 20:27

  מוכנים להשלים איתו, וגם להשלים בכלל עם מה שעושים הנבחרים שלהם מאז יום הבחירות.
  אם למצביעים לא אכפת, הפוליטיקאי עושה את מה שנוח לו, וזה לשבת בממשלה, לאכול בורקס, ולטפח את עדת המקורבים.

  אם הרבה אנשים כמוך יתנו מצד אחד גב לפינס וליחימוביץ' ובאותו זמן יקיאו בפומבי (סליחה על הביטוי) על אלה שדבק נגרים בישבנם וג'לי במוחם, אולי משהו בפוליטיקה יחזור להיות קצת פחות חולה. פוליטיקאים שיושבים על הגדר יבינו לאן נושבת הרוח ויצטרפו למי שהיום הם מעטים.

  כל זמן שאנחנו מקיאים מהם, תולשים לעצמנו את השערות או סתם נרדמים מול הטלויזיה – מי שנפגע זה רק אנחנו, וגם לנו חלק באחריות.

 • יגאל כהן  ביום אוקטובר 12, 2006 בשעה 14:33

  כי רציתי לאמר,שרק מהכותרת של המילים עולה,
  שאתה מאלה שחזו לממשלה הזו נפילה עוד במרד החפ"שים ועוד במרד הגנרלים ולא מזמן,
  חזו לממשלה נפילה במרד של מקבר המדינה נגד אולמרט וחזו לה נפילה מהתערבות של הבגץ(ותרשום לפניך שהבגץ לא יעז לחצות את הרוביקון ולא יתערב),
  ועכשיו ביבי שילח באמצעותך את נבואת נפילת הממשלה על ידי,פרישת האבודה.
  שוטה(איך הצנזורה כאן?).
  אם האבודה תפיל את הממשלה היא תימחק.
  שוטה משלח בנו שוטים ממנו לשטות בשוטים מהם.
  איך הצנזורה כאן?
  עצה ממני?
  איפוק זה כח.
  תתאפק ואל תצנזר.

 • א  ביום אוקטובר 13, 2006 בשעה 23:28

  השמאל ובמיוחד מרץ במקום לדאוג לחלשים אחז במיקסם שיקרי שבו הפלשתנאים רוצים שלום ,וכישלונו בהערכת הכוונות של הפלשתנאים גרמו לו גם לזנוח או לפחות לדחות את מעשיו החברתיים ,יותר מידי טעויןת יותר מידי קיצונים יביאו אותו להעלם ,כמו במאה שנים של בדידות יותר מידי צאנסים שלא נוצלו מביאים
  את השמאל הלא ראלי להשמדה

 • הומופיל  ביום אוקטובר 14, 2006 בשעה 14:26

  לשבוע נופש. אם חברי "כביסה שחורה" שורדים שבוע נופש בעזה אז כנראה שיש תקווה לשלום.

  מה אתה אומר דאוד? שתנסו?

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: