"האוצר פוגע פגיעה אנושה בחוסן הלאומי"

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי יובא לאישור הממשלה סעיף בחוק ההסדרים המעורר סערה באוניברסיטאות. הסעיף, שרק לפני ימים נודע למרצים על קיומו, נועד לשנות את מבנה מערכת השכר באוניברסיטאות, ולאפשר להעניק שכר גבוה מהרגיל למרצים "כוכבים", שיש להם ביקוש גדול בשוק האקדמי. זהו שינוי בעל השלכות מרחיקות לכת על האוניברסיטאות; כיום, כל מרצי הסגל האקדמי מועסקים בחוזים קיבוציים. 

פרופ' דני גוטווין

במכתב ששלח ביום ראשון יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי הפרופ' צבי הכהן, לשרת החינוך יולי תמיר, נכתב שאם תאמץ הממשלה את הצעת ההחלטה, "תכריז המועצה המתאמת על שביתה כללית, ללא הגבלת זמן, בכל המוסדות האקדמיים".
 
בראיון שערכתי הבוקר עם פרופ' דני גוטווין, מהחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה, טוען גוטווין כי "ברור לגמרי כי זוהי עוד לבנה במהלך המתקדם של פירוק המערכת הציבורית של ההשכלה והפרטתה. לטווח ארוך, זה דבר שיערער את כל תשתית המדע בישראל".
 
איך היית מגדיר את הבסיס הרעיוני של ההצעה הזו?
 
"מדובר ברעיון של הפיכת האקדמיה לשוק. מי הם המרצים עם 'ביקוש'? כלומר, אילו מקצועות הם בעלי ביקוש? מה יהיה אם יתגלה כי יש ביקוש למנהל עסקים ואין ביקוש לכימיה אורגנית? הרעיון מאחורי ההצעה הזו הוא כי השוק מכתיב את אופן התפתחות המדע בישראל. אבל התפתחות המדע אינה מתנהלת לפי היגיון השוק. אם הביקוש יקבע את שכר המרצים, אז יהיו תחומים שלמים שיתנוונו. סביר להניח שאלו יהיו התחומים ששמרו את ישראל עם תשתית מדעית סבירה".
 
"בניסיון להחיל את עקרונות השוק על המערכת המדעית, האוצר פוגע פגיעה אנושה בחוסן הלאומי של ישראל. זה בממדים שקשה להעלות על הדעת".
 
"הארץ" מפרט הבוקר את הצעת האוצר: "לשון ההצעה כללית, אך לדברי בכירים באוניברסיטאות הכוונה היא להעניק משכורות גבוהות יותר בעיקר למרצים מתחומים מעשיים כמו מינהל עסקים, כלכלה ומשפטים, שבהם קיימת עיקר הדרישה לשכר גבוה. לדבריהם, השינוי ייצור תעדוף של תחומי ידע המבוסס על כוחות השוק החופשי ולא על שיקולים אקדמיים. כך מומחה לחשבונאות יוכל להשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש, כמקובל בשוק הפרטי ובאוניברסיטאות אמריקאיות. מרצה לפילוסופיה או להיסטוריה ייאלץ להסתפק במשכורת הרגילה. ארגוני הסגל חוששים שהמשכורת אף תקטן".
 
פרופ' גוטווין, איך אתה רואה את הכיוון הכללי, מבחינת האקדמיה?
 
"אפשר לראות את הכיוון אליו הולכים הדברים. האוניברסיטאות תיהפכנה למכללות להכשרת סטודנטים ומרצים עם סיכויי השתכרות גבוהה. כל שאר הדברים, ידחקו לשולי העניין ויתנוונו לאיטם".
 
העניין הוא שהתמיכה בהצעה הזו באה מכיוון המל"ג והות"ת…
 
"תראה, מה הרעיון של המל"ג והות"ת? הם גורמים ציבוריים שפועלים לפיתוח ההשכלה בהתאם לצרכים ולא בהתאם לגחמות השוק. אם מל"ג וות"ת שותפים לעניין הזה, הם שומטים את הקרקע מתחת לקיומם. אם אין מקום להסדרת מערכת ההשכלה לפי התפתחות המדע אלא בהתאם לתנאי השוק, למה שלא יסגרו את הגופים הללו?"
 
"כל הניסיון להחיל את המודל האמריקאי על המודל הישראלי לא מתאים. ההיגיון של מערכת ההשכלה הגבוהה האמריקאית שונה משל זו הישראלית. ניהול ההשכלה הגבוהה על בסיס תחרות בשכר יעודד את הישראלים לחפש את מקומם במקומות בהם משלמים יותר. הלא בארה"ב ישלמו יותר ממה שכל אוניברסיטה ישראלית מסוגלת לשלם. השאלה האם מערכת ההשכלה הגבוהה בארץ תתחרה במקומות אחרים על בסיס של שכר או על יסוד הישגיים אקדמיים. מה ההיגיון ברעיון לפיו תוספת של כמה אלפים לשכר זה מה שימנע ממוחות מצויינים לעבור מישראל לארצות אחרות?"

ובכל זאת, זה בא מתוך האקדמיה. לפי בדיקת "הארץ", "הטיוטה נוסחה בתיאום מלא בין האוצר ליו"ר ות"ת, הפרופ' שלמה גרוסמן ומנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה ות"ת, סטיבן סתיו. היא נשמרה בסוד מהמרצים".
 
"הדבר החמור ביותר בכל הסיפור הוא התנהלות מערכת ההשכלה הגבוהה. היא משתפת פעולה עם הרעיונות הללו. אי אפשר לומר שזה רק באשמת 'נערי האוצר'. האוצר עושה זאת בשיתוף פעולה מלא עם אנשים מהאקדמיה, שרוצים להפריט את ההשכלה הגבוהה. מה שיוצא מזה בסופו של דבר הוא שבכדי לשלם את השכר הגבוה יותר לכוכבים הגדולים יותר, יונהג שכר דיפרנציאלי. שכר כזה לא יונהג רק מבחינת המרצים אלא  גם מבחינת סטודנטים. נניח, מתרגלים פופולאריים".
 
מה דעתך על איום המרצים בשביתה כללית?
 
"זו שביתה שאינה שביתה על שכר אלא על מבנה המערכת. רעיון שינויי השכר הוא עוד מסמר מכריע בארון פירוקה של מערכת ההשכלה הגבוהה. מה שמטריד אותי זה לא היציאה השביתה אלא התמיכה שיש לרעיונות כאלה בתוך האקדמיה. הלא יש פה דבר שאי אפשר לפטור את הסגל האקדמי מהשותפות לו. אם ארגוני הסגל ייצאו בשביתה, זו תהיה כפרה חלקית על חלקם במעל".
 
מהמל"ג נמסר בתגובה ל"הארץ", כי ות"ת תומכת ברעיון במטרה "למנוע 'בריחת מוחות' של מרצים מצטיינים במיוחד. מטרת הסעיף היא לאפשר לאוניברסיטאות יתר גמישות ניהולית, כך שיוכלו להעסיק ולתגמל באופן ראוי מרצים מצטיינים בהוראה ובמחקר. ראשי האוניברסיטאות והמל"ג יודעים על מהלך זה ותומכים בו. המקורות הכספיים ליישום הסעיף לא יבואו על חשבון התקציב השוטף של מערכת ההשכלה הגבוהה. הסעיף אינו פוגע בהסכמים הקיימים".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • בו  ביום ספטמבר 12, 2006 בשעה 15:32

  הפגיעה בחוסן הלאומי מתחילה קודם כל מהחלשים-
  עוד כתבה מעיתון הארץ:
  מפריטים את המפגרים
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/761530.html

  הנקודה המרכזית דווקא מופיעה בתגובות הגולשים.

 • עומר  ביום ספטמבר 13, 2006 בשעה 0:16

  היא לדיפרנציאציה בשכר או שמא לנישה המסויימת שהוחלט עליה? אם, למשל, היו מעניקים שכר לפי מידת ההצטיינות במחקר, האם זה היה מקובל על האוניברסיטאות?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: